6 TIPŮ, JAK SI PORADIT SE ZÁCPOU!

Úporné bolesti břicha, pot řinoucí se po čele – to mohou být příznaky zácpy. Podle lékařů jí trpí až třicet procent lidí! Netrpíte jí náhodou i vy?

Ženy po čtyřicítce se sedavým zaměstnáním se s ní potýkají více než muži a zácpa je zdravotní problém i pro starší generaci. Pro většinu lidí představuje tabu, o kterém nechtějí mluvit ani se svými nejbližšími. Zároveň problémům s vyprazdňováním nepřisuzují až takový význam, aby vyhledali odbornou lékařskou pomoc.

Také vás může zajímat ...

Jenže zácpu se rozhodně nevyplatí podcenit, může oslabit imunitu, způsobit kožní problémy, nebo být spouštěcím motorem pro jiná onemocnění!

Pravidelná stolice
Pokud chodíte „na velkou“ méně než třikrát týdně a navíc ji provází bolesti, tak se pravděpodobně potýkáte se zácpou. Důležitější než kolikrát jdete, je pravidelnost stolice. Průvodními jevy zácpy je časté nadýmání, a tlak a bolesti v břiše.

Dostatek vlákniny Zácpa bývá zpravidla důsledkem nesprávného a nepravidelného stravování. Nedostatek zeleniny, černý čaj a veliké množství sladkostí je pro ni živnou půdou. Zácpu si můžete přivodit, ale i těsným oblečením, které stlačuje břicho, nebo ignorováním potřeby jít na záchod a nedostatkem přirozeného pohybu způsobeným sedavým zaměstnáním, používáním výtahů a jízdou v autě.

V neposlední řadě za to může i dědičnost.

Mléčné kysané produkty Až 70 % imunity je soustředěno ve střevech. Při dlouhotrvající zácpě může dojít ke změnám ve střevní sliznici, která řídí správné fungování imunitního systému. Proto bychom měli do stravy zařadit i kysané mléčné produkty bohaté na mléčné bakterie (laktobacily) podporující sladěnou střevní mikroflóru.

Pokud máme zácpu a zbytky potravy se ze střev pravidelně nevyprazdňují, mohou se odpadní látky přes krevní oběh dostávat k důležitým orgánům a poškozovat je.

Nahromaděné usazeniny ve střevech se pak mohou projevit v podobě různých vyrážek, ekzémů a problémů s pletí.

Upravte si jídelníček

V první řadě upravte dosavadní jídelníček a dodržujte dostatečný pitný režim. Konzumací potravin bohatých na vlákninu jakou jsou luštěniny, ovesné vločky nebo sušené ovoce můžete dát fungování střev do pořádku. Pokud ale nebudete mít dostatek tekutin, tak zvýšený příjem vlákniny zácpu zhorší. Denní doporučený příjem vlákniny u zdravého člověka by měl být 20–35 gramů.

Tělu byste pak měli dopřát 2 litry tekutin, v horku a při fyzické zátěži až 3 litry.

Pohyb a energie
Sedavá práce střevům rozhodně neprospívá! Při tělesném pohybu se dávají do pohybu střeva a potrava jimi rychleji prochází. Pohyb vám navíc dodá energii, budete se cítit odpočatí a nebudete přibírat na váze. Zkuste pravidelně místo výtahu, použít schody. Hned se budete cítit lépe.

Pozor na projímadla Když vás zácpa donutí sáhnout k medikamentům, buďte obezřetní. Hojně používané chemické přípravky proti zácpě, stejně jako třeba čaj z listů senny, mají velmi dráždivý účinek, který bývá často provázen nepříjemnými bolestmi až křečemi břicha. Navíc při častějším používání si na ně organismus zvykne a přípravky ztrácí účinnost.

Z toho důvodu raději sáhněte po těch s přírodními složkami jako fructolax nebo po osvědčené minerální vodě Šaratici.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama