Moje šťastná hvězda

Bylinky, které vám doma nesmějí chybět

MAJORÁNKA

• Majoránka je bylinka ze Středozemí a už od šestnáctého století ji mnozí používali v podobě čaje jako účinný lék na bolest zubů, hlavy nebo při nachlazení. Aby vám majoránka hezky rostla, potřebuje slunné místo s propustnou zemí. Sklízí se vždy před květem nebo těsně po květu.

KOPŘIVA

• Ačkoli mnozí považují kopřivu za plevel, má i své léčivé účinky. Pomáhá při artritidě, různých druzích alergií nebo při infekci močových cest. Často se používá i jako sušená bylinka. Můžete ji konzumovat pravidelně, abyste snížili krevní tlak.

MEDVĚDÍ ČESNEK

• Díky vitaminu C, který obsahuje, posiluje imunitu, podporuje tvorbu bílých krvinek, a dokonce zabírá i při angíně, průjmu a při menším nachlazení. Seženete ho po celý rok ve větších supermarketech anebo si ho můžete pěstovat i doma v květináči. Medvědí česnek stačí jen zalévat, nikdy ho ale nehnojte, tím jej totiž zničíte.

ŠALVĚJ

• Této léčivé byliny si cenili už před staletími lidé v Persii a Číně. Má totiž blahodárné léčivé a taktéž hojivé účinky. Má i protiplísňové účinky, léčí akutní průjem a napomáhá lepšímu trávení. Šalvějový čaj také tlumí pocení, rýmu a kašel. Seženete ho v každé lékárně anebo v obchodě s biopotravinami.

TYMIÁN

• Tymián se pěstuje jako letnička, je teplomilný, a proto zimu téměř nikdy nepřežije. Hodí se převážně na ryby a zvěřinu, k drůbeži a do sekaných mas. Využívat jej můžete ale přes celý rok, například když vás trápí zánět průdušek.

ECHINACEA

• Echinacea je vysoká rostlina, která má růžové květy. Pěstuje se jako okrasná květina, která může být následně sbírána a sušena. Jako léčivá bylina je využívána již stovky let. Posiluje totiž imunitu. Rovněž je také vhodná pro léčbu bakteriálních a virových infekcí, bolesti v krku, nachlazení, kašle či chřipky.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden