Bylinky, které vám doma nesmějí chybět

MAJORÁNKA

• Majoránka je bylinka ze Středozemí a už od šestnáctého století ji mnozí používali v podobě čaje jako účinný lék na bolest zubů, hlavy nebo při nachlazení. Aby vám majoránka hezky rostla, potřebuje slunné místo s propustnou zemí. Sklízí se vždy před květem nebo těsně po květu.

Také vás může zajímat ...

KOPŘIVA

• Ačkoli mnozí považují kopřivu za plevel, má i své léčivé účinky. Pomáhá při artritidě, různých druzích alergií nebo při infekci močových cest. Často se používá i jako sušená bylinka. Můžete ji konzumovat pravidelně, abyste snížili krevní tlak.

MEDVĚDÍ ČESNEK

• Díky vitaminu C, který obsahuje, posiluje imunitu, podporuje tvorbu bílých krvinek, a dokonce zabírá i při angíně, průjmu a při menším nachlazení. Seženete ho po celý rok ve větších supermarketech anebo si ho můžete pěstovat i doma v květináči. Medvědí česnek stačí jen zalévat, nikdy ho ale nehnojte, tím jej totiž zničíte.

ŠALVĚJ

• Této léčivé byliny si cenili už před staletími lidé v Persii a Číně. Má totiž blahodárné léčivé a taktéž hojivé účinky. Má i protiplísňové účinky, léčí akutní průjem a napomáhá lepšímu trávení. Šalvějový čaj také tlumí pocení, rýmu a kašel. Seženete ho v každé lékárně anebo v obchodě s biopotravinami.

TYMIÁN

• Tymián se pěstuje jako letnička, je teplomilný, a proto zimu téměř nikdy nepřežije. Hodí se převážně na ryby a zvěřinu, k drůbeži a do sekaných mas. Využívat jej můžete ale přes celý rok, například když vás trápí zánět průdušek.

ECHINACEA

• Echinacea je vysoká rostlina, která má růžové květy. Pěstuje se jako okrasná květina, která může být následně sbírána a sušena. Jako léčivá bylina je využívána již stovky let. Posiluje totiž imunitu. Rovněž je také vhodná pro léčbu bakteriálních a virových infekcí, bolesti v krku, nachlazení, kašle či chřipky.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...