5 rad, jak se vyhnout žaludečním vředům

Žaludeční vředy bývají často upozorněním, že je třeba něco v životě změnit. Bývají výsledkem špatného životního stylu, nadměrného stresu, a pokud přidáme i nevhodný jídelníček a nadužívání léků, máte na tuto pohromu přinejmenším zaděláno.

Dá se jí však účinně vyhnout. Jak?

Nepodceňujte příznaky

Vředem se obvykle nazývá poškozená sliznice žaludku, která se neléčením může prohlubovat a způsobit i krvácení do trávicí trubice. Už jen drobné příznaky jako dlouhodobá zácpa nebo průjem, by vás měly varovat.

Stejně tak jako nápadná změna hmotnosti, zejména rychlé hubnutí, ztráta chuti k jídlu či celková slabost spojená s trávicími těžkostmi. Dále může jít o pálení v jícnu nebo o častou potřebu zvracení zejména po jídle.

Na to, že něco není v pořádku, upozorňuje i bolest břicha. Pokud popsané příznaky trvají déle než deset dní, měla byste zajít k lékaři.

Neodkládejte návštěvu lékaře

Když je bolest trvalá a vystřeluje až do zad, může už být pozdě. Pokud tedy pociťujete byť jen drobné příznaky, určitě stojí za to se objednat k lékaři. Z vyšetření endoskopem nemusíte mít strach.

Endoskopy, tedy ohebné trubičky s malou kamerou na konci, už dnes mají menší rozměry než dříve, a pokud by měl někdo problém s dávivým reflexem, je možné provést tzv. transnazální endoskopii, kdy se tenčí trubička zavede do trávicího traktu nosní dírkou.

Upravte si jídelníček

Máte-li podezření na žaludeční vředy, okamžitě byste měla upravit svůj jídelníček. Vyškrtněte z něj smažená, ostrá a kořeněná jídla, nepijte alkohol a vzdejte se jakýchkoli sycených nápojů a ovocných džusů. Pokud kouříte, počet cigaret snižte na minimum a kávu nikdy nepijte nalačno.

Pozor káva bez kofeinu vyvolává úplně stejnou produkci žaludeční kyseliny jako obyčejná, takže s ní nevyhrajete. V obou případech pijte maximálně jeden šálek denně. Omezte stres Snadno se to řekne, ale hůře udělá.

Dnešní doba nahrává výkonnosti a lidé mají pocit, že všechno musí zvládnout hned, jinak zklamou. Zdraví tak dostává na frak, přitom by mělo být na prvním místě. Pokud máte náročnou práci, naordinujte si více odpočinku a větší prostor můžete dát i relaxaci v podobě jógy či jiného pomalého cvičení, které vás uvede do klidu.

Také jezte menší porce, a to ideálně beze spěchu, abyste připravená sousta mohla pořádně rozžvýkat. Nedělte se o věci Studie zjistily, že viníkem rozšíření vředové choroby žaludku je nákaza bakterií, která se přenáší mimo jiné slinami, ale i dalšími tělními tekutinami.

Nakazit se proto můžete i v rámci rodiny, třeba použitím špatně omytého nádobí. Snažte se proto nedělit o potraviny, omezit polibky a dodržovat hygienu..

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden