6 úžasných bylin, které pomůžou zmírnit migrénu

Patří mezi nejčastější civilizační onemocnění. Bolestivý záchvat trvá několik hodin i několik dní.

Pulzující bolest, citlivost na světlo, pachy a zvuk, dokonce i nevolnost a zvracení. To všechno jsou příznaky kruté bolesti hlavy, které se říká migréna.

Vyřadí vás z provozu

Je to chronické onemocnění, kterému někdy předcházejí zvláštní pocity, jež dávají signál, že nejspíše v následujících 24 hodinách dojde k rozvoji záchvatu. Bývají to pocity únavy, malátnosti, někdy neurčitý tlak v hlavě.

Někteří pacienti mívají tzv. auru, která se projevuje neostrým viděním, výpady částí zorného pole, záblesky, jiskřením před očima. V den, kdy záchvat vypukne, člověk často není schopný běžně fungovat a kvůli vyčerpanosti po záchvatu musí ještě den zůstat doma.

Existují však bylinky, které pomohou migrénu zmírnit, nebo jí dokonce předejít.

Máta peprná

Díky mentolu, který obsahuje, bývá užívaná na zmírnění bolestí, včetně hlavy. Pro své aroma a chladicí vlastnosti ji také lze použít ve formě esenciálního oleje, kterým si např. můžete masírovat spánky.

Meduňka

Meduňkový čaj rozšiřuje cévy (ty se v mozku při záchvatu migrény smršťují) a tím přispívá k úlevě od bolesti. V minulosti byla meduňka, spolu se skořicí, muškátovým oříškem a dalšími vonnými bylinami jednou z hlavních složek extraktu, který se už od 14. století používá k léčbě neuralgie a bolesti hlavy.

Kozlík lékařský

Tato bylina nemusí nutně pomoci při léčbě migrény, ale pomáhá odvracet úzkost, která je považovaná za jeden z hlavních faktorů, jež mohou migrénu způsobit. Má také sedativní účinky.

Kopretina řimbaba

Je to jedna z nejoblíbenějších bylinek užívaných při migrénách. Její listy a květy obsahují léčivou látku, která napomáhá rozšíření cév v mozku. Její užívání vede ke snižování četnosti a závažnosti záchvatů.

Devětsil

Spolu s kopretinou se také devětsil těší velké oblibě mezi lidmi trpícími na migrény. Ke snížení četnosti záchvatů a ke zlepšení jejich průběhu vedou jejiho protikřečové a protizánětlivé vlastnosti.

Rozmarýn

Rozmarýn pomáhá zlepšovat nejen krevní oběh, ale i zmírňovat bolesti hlavy. Stimuluje nervový systém tak, že bolestem hlavy předchází. Je to dobře známá bylinka v aromaterapii. Rozmarýnový esenciální olej by se pro léčbu migrény měl smíchat s levandulí, eukalyptem a mátou.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden