7x brambory pro zdraví

Žádná jiná zelenina nemá tak široké využití v naší kuchyni jako brambory. Víte ale, že je už naše babičky používaly jako léčebný prostředek?


Konzumace brambor je zdraví prospěšná, a to díky obsaženým minerálním látkám a vitamínům. Těch obsahuje tolik, že předčí i banány, zelí či ořechy. A jsou téměř bez tuku. Pojďme si připomenout, na co všechno jsou brambory dobré.


Na bolesti žaludku

Na překyselení žaludku pomáhá šťáva z nastrouhaných brambor. Váže na sebe přebytečné kyseliny, a tak zabraňuje pálení žáhy, říhání a nadýmání. Pozitivně působí i na žaludeční vředy. Některé studie dokonce tvrdí, že chemické látky v bramborách zahánějí viry.

Na vysoký krevní tlak

Snížit tlak vám pomůže tento lektvar: Slupky ze 4 až 5 brambor povařte v 600 ml vody asi 15 minut. Pak tekutinu sceďte, vychlaďte a denně si dopřejte jeden až dva šálky.

Na střeva

Brambory dodávají tělu všechny důležité minerály a stopové prvky, které se vstřebávají ve střevech. Proto na ně mají regenerační účinek. Už 25 minut po jídle se první živiny dostávají do tkání a pak dále do buněk. Velkou výhodou brambor je poměrně solidní množství vlákniny, která podporuje zdraví trávicího traktu a účinkuje jako jakási čistička střev. Mimo jiné pomáhá navodit pocit sytosti, což je velká výhoda při dietě.

Pro bezlepkovou dietu

Brambory neobsahují lepek, proto jsou vhodné pro osoby, které musí dodržovat bezlepkovou dietu. Tuto zeleninu můžou konzumovat takřka bez omezení.

Proti bolesti

Skvělou vlastností brambor je, že dokážou akumulovat teplo. Hodí se proto na uvolňování svalů, zmírňování zánětů a bolesti, třeba při léčbě zánětu močového měchýře, různých drobných naraženin apod. Uvařte několik brambor ve slupce, rozmačkejte, zabalte do lněného plátýnka a přiložte ještě teplé, ne tedy vařící ani příliš horké, na postižené místo. Teplo prokrví příslušnou partii a napětí, které způsobuje bolest, jako zázrakem zmizí.

Na ječné zrno

Uvařené brambory ve slupce vidličkou rozmačkáme, přidáme žloutek a horké mléko a vytvoříme kaši. Naneseme ji na kus látky a co nejteplejší necháme asi 20 minut působit na zavřených očích. Celou proceduru opakujeme dvakrát až třikrát denně.

Na bodnutí hmyzem

Brambory mají stejné účinky jako cibule, ale jsou příjemnější, protože nemají tak štiplavý odér, ani nám při manipulaci s nimi netečou slzy. Syrovou bramboru rozkrojíme a držíme asi 30 minut na postiženém místě.

reklama
reklama