Bylinky pro váš klidnější spánek

Říká se, že na každé trápení existuje lék. Nespavost a poruchy spánku, které v současné moderní době trápí nejednoho z nás, často pramení právě ze stresu. Už jste ale vyzkoušeli staré dobré bylinky na nespavost?

Meduňka zklidní organismus

Meduňka lékařská uklidňuje bušení srdce, zklidňuje dýchání a navodí lepší náladu.Meduňku je možno užívat dlouhodobě, neškodí. Zkuste před ulehnutím vypít čaj z lístků meduňky lékařské. Mají příjemné lehce citrónové aroma. Připravíme ho z čerstvých nebo sušených meduňkových listů. 1 lžičku listů zalijeme 250 ml vroucí vody, přikryjeme a necháme 15 minut louhovat.Scedíme a vlažný pijeme před spaním.

Mučenka na lepší usínání

Pokud vám v usnutí brání neklidné myšlenky a neustálé převalování se na lůžku, pomůže i mučenka pletní, která má mírně tlumící účinky a není návyková.Používá se z ní především nať - 1 polévkovou lžíci přelijte 300 ml vařící vody, nechte vylouhovat 10 minut. Popíjejte denně před spaním.

Kozlík nejen na nervy

Bylinka zvaná Valerián, někdy i Kozlík, velmi zlepšuje hluboký, pomáhá na rychlejší usínání a celkově zlepšuje kvalitu spánku.Z kozlíku se vyrábí nejčastěji čaj, protože obsahuje látky sedativního účinku, které navozují stav únavy a spánku. Čaj připravíme ze dvou lžiček posekaných kořenů kozlíku lékařského, které zalijeme čtvrt litrem studené vody.Louhujeme 10 až 12 hodin, občas promícháme. Poté scedíme a přihřejeme na teplotu, která nám vyhovuje.

Popíjejte heřmánek

Kdo by neznal tuhle léčivku? Pomáhá také s usínáním, zklidňuje napjatou mysl a my se tak během noci nepřevalujeme, ale klidně spíme.Jak na heřmánkový čaj? 2 lžíce heřmánkového květu se zalijí 1,5 sklenice vroucí vody a nechají zakryté louhovat 15 minut. Pijte denně před spaním.

Lázeň s levandulí

Levandule je jednou z nejoblíbenějších bylinek vůbec, a naprosto zaslouženě.Je to dekorativní rostlina příjemných barev a ještě příjemnější vůně. Nejlépe poslouží jako sloužka zklidňující koupele. Jak na ni? 50 gramů levandulových květů zalijeme litrem vody a přivedeme do varu. Po 10 minutách scedíme a odvar přidáme do koupele.Atmosféru můžeme doplnit svíčkami s vůní levandule.

Mateřídouška nezklame

Voňavá mateřídouška se podává v podobě čajového nálevu - čajová lžička na šálek vody, louhuje se 15 min., popíjí se 2 – 3x denně.Jako čaj pro klidné spaní se sladí medem. Mateřídoušku lze vnitřně podávat i jako alkoholovou tinkturu nebo odvar ve víně. Při nachlazení je vhodná ve formě sirupu. Bylinku lze kombinovatnapříklad s heřmánkem.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden