Celulitida a hubnutí. Jde opravdu ruku v ruce?

S příchodem jara začínáme myslet na svou postavu. Sezóna v plavkách už je v dohledné době, což většinu z nás trochu znervózňuje.  Řešíme nejen hubnutí, ale i projevy celulitidy. Má opravdu hubnutí vliv na stav celulitidy? A jaký? Z odborných studií vyplývá, že celulitida postihuje v životě téměř všechny ženy, samozřejmě v různých etapách jejich života. Zatím se bohužel nepřišlo na to, proč tomu tak je. Studie jsou velmi nepřesné a poměrně nespolehlivé.

Stravovací návyky a celulitida

Hubnutí a zdravý životní styl je s celulitidou často spojován. Ale nenechte se mýlit. Do dneška se zatím s jistotou neví, jakou roli stravovací návyky v léčbě nebo jakékoli prevenci celulitidy hrají. Jedno je ale jisté, pokud budete dodržovat zdravé stravovací návyky, budete kůži hydratovat a udržovat svou tělesnou hmotnost ve zdravém rozmezí, může tohle všechno pomoci v určité míře prevence nebo udržení lepšího stavu.

Při hubnutí se může celulitida i zhoršit

Hubnutí je často doporučováno jako jeden z nejlepších způsobů jak se zbavit celulitidy. Ale pozor, podle odborníků se projevy celulitidy při dietě mohou i zhoršit. Vliv hubnutí na celulitidu totiž není tak jednoznačný, jak se většina lidí domnívá, i díky jisté dezinforamci. Tento fakt potvrdila i studie, při které 32% účastníků potvrdilo, že hubnutí naopak jejich problémy s celulitidou zhoršilo. A jsme zase na začátku. Důvody totiž zatím nejsou známé. Celulitidu totiž ovlivňuje celá řada faktorů jako struktura a elasticita pojivové tkáně, míra zadržování tekutin v těle apod. Praxe ukázala, že u většiny lidí změnou stravovacího návyku došlo k určitému zlepšení stavu, nemůžete s tím ovšem počítat na sto procent. Každá jsme zkrátka jiná.

Co na celulitidu alespoň trochu zabírá?

Nikdo nechce, aby jeho pokožka vypadala jako pomerančová kůra. Co tedy alespoň částečně zabírá? Často se zmiňují speciální krémy a roztoky, které se aplikují pouze a výhradně na postižená místa. Obsahují účinné látky jako kofein, retinol nebo jiné rostlinné látky. Reklamní slogany v tuto chvíli opomeňme. Prodejci ale slibují mnohdy nemožné a žádné rozsáhlé testy na podobné přípravky neexistují. Takže se o jejich účinnosti vedou spory. Pokožku vám ale mohou tyto přípravky zjemnit, mohou v některých případech pomoci lokálně se zadržováním vody v těle a zlepšit průtok krve v podkoží.

Masáže a lymfo-drenáže

Stojí na principu, kdy je na pokožku vyvíjený mírný tlak. Ale opravdu mírný. Odborníci tvrdí, že tyto techniky pomáhají zbavit tělo přebytečných tekutin, čímž dojde ke zmírnění dolíčků v kůži, což může být pravda. Odborníci také tvrdí, že speciální masáže a lymfo-drenáže ničí tukové buňky, které se díky tomu pak mohou rovnoměrně přeskupit a vzhled pokožky se také zlepší. Dosavadní studie potvrdily, že s pomocí těchto technik lze krátkodobě projevy celulitidy zmírnit.

Je možné se celulitidy úplně zbavit?

Bohužel ani lasery a nejmodernější rázové vlny a další techniky nejsou stoprocentní. Ke zmírnění dojít může, ale stoprocentní způsob, jak se celulitidy trvale zbavit do této doby neexistuje. Neexistuje tedy žádný způsob léčby celulitidy s prokázanou dlouhodobou účinností. Přesto nezoufejte. Dodržování zásad zdravého stravování, pravidelné cvičení a udržování hmotnosti ve zdravém rozmezí, vám pomohou udržet celulitidu v přijatelných mezích. A do budoucna se uvidí. Doba jde přeci jen kupředu.

.

reklama
reklama

Komentáře