Chraňte si své kosti

Osteoporóza neboli řídnutí kostí ohrožuje nejvíce ženy po menopauze. Postihuje ale i stárnoucí muže.

Její léčba není jednoduchá a vyžaduje dlouhodobý lékařský dozor. S prevencí je ale možné nástup problémů oddálit. Začít s ní můžete v jakémkoli věku.

Barevná zelenina

Lidé si myslí, že pro zdravé kosti jsou kvůli vápníku zásadní mléčné výrobky. Ale pro růst kostních buněk je nepostradatelný i vitamin C. Chrání kostní buňky před poškozením a pomáhá udržet kostní hmotu hustou. Nejvíce kostem prospějete, budete-li konzumovat žlutou a zelenou zeleninu a alespoň třikrát týdně si dáte syrovou cibuli.

Posilujte s vlastní vahou

S postupujícím věkem většina lidí omezuje své fyzické aktivity. Tím si ale škodí, protože pohyb je pro zdravé kosti a svaly alfou a omegou. Mimořádně vhodné pro posílení kostí jsou takové cviky, při kterých člověk místo činek využívá svou vlastní váhu. Třeba dřepy, kliky nebo nůžky. Cílem cvičení není uštvat se, proto cvičte pomalu, v takovém tempu, jaké je vám příjemné. Cvičte ale minimálně obden.

Hlídejte si vápník

O mléčných výrobcích už byla řeč. Je pravdou, že pro zdravé kosti je vápník, obsažený v mléčných výrobcích, nezbytný. Málokdo ovšem ví, že je mimořádně důležité, jíst ho „tak akorát“.      Tak akorát Pokud sníte jídlo,které obsahuje více než 500 mg vápníku, vezme si ho vaše tělo z jídla méně, než kdyby ho byla menší dávka. Proto je dobré potraviny obsahující vápník jíst po celý den, v menších dávkách.  Postarejte se také o dostatečný přísun vitaminu D, který se nachází v rybím tuku, játrech a stejně jako vápník, v sýrech.

.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama