Chtějí mě snad uštvat k smrti?

Před několika lety nás potkala strašná tragédie. Nikdy se z toho nedokážeme vzpamatovat. A kvůli sousedům nebudeme mít klidné spaní asi nikdy.

Se sousedkou Zuzanou jsme kdysi skončily ve stejný den v porodnici. Mně se narodila Verunka a ona přivedla na svět Matěje. Za půl roku na to šla ropdit druhá sousedka Milena a na svět se vyklubal Bertík. Všechny tři jsme strávily společně krásný čas mateřské. Naše rodiny se začaly přátelit. A z nás se staly skvělé kamarádky.

Nerozlučná trojice

Také naše děti se znaly od narození a jejich vztah vydržel i ve školce a škole. Ráno z domu odcházeli společně, odpoledne se vraceli z vyučování a veškerý volný čas také trávili spolu.

Po skončení základky se sice trochu rozutekli každý na jinou střední školu, ale jejich přátelství přetrvávalo dál.

Nebyli s nimi problémy

Se sousedkami jsme si pochvalovaly, že ani s našimi puberťáky nejsou žádné starosti. Veronika začala studovat vysokou školu v nedalekém městě. Po úspěšném absolvování prvního ročníku, jsme se s tátou dohodli, že ji k dvacetinám pořídíme auto.

Aby mohla do školy dojíždět. Měla už řidičák, a naskytla se výhodná koupě staršího auta. Radost byla samozřejmě veliká a Veronika se ukázala jako dobrá a zodpovědná řidička.

Občas si někam vyjeli

Když měla Verunka volno, vzala své dva nerozlučné kamarády Matěje a Alberta do auta a někam vyrazili. Většinou na nějakou diskotéku nebo zábavu po okolí. Já i moje sousedky věděly, že je na mou dceru spolehnutí. Nikdy si ani necucla alkoholu, když měla řídit. Nekouřila a pokud vím, ani nebrala žádné drogy.

Nikdo to nechápal

Jednou si zase takhle vyjeli do 15 kilometrů vzdáleného města na zábavu. Byla sobotra, krásné letní počasí. Měly se vrátit až pozdě v noci, to jsme věděli. Oni však nepřijeli. Těsně před naší vesnici v pravotočivé zatáčce vylítli s autem ze silnice.

Veronika a Matěj byli mrtví na místě a Albert zemřel v nemocnici následující den. Hrůza padla nejen na naše tři rodiny, ale na celou vesnici. Takovou tragédii jsme tam ještě nezažili. Co se jen mohlo stát?

Jsou stále spolu

Ještě na pohřbu jsme všechny tři rodiny držely pohromadě. Dohodli jsme se dokonce, že naše děti pohřbíme vedle sebe. Byly přece nerozlučná trojka. Tak ať to tak zůstane navždy. Ale asi měsíc po té tragédii nastaly potíže.

Matky Matěje a Alberta společně dospěly k závěru, že za smrt jejich synů může naše dcera. Od té doby nemáme s manželem chvilku klidu. Dokonce nám vyčetli i to, že jsme prý nevyzrálé řidičce pořídili auto.

Vina nebyla prokázána

Policie nedokázala přesně určit míru zavinění. Verunka nepila, to ukázaly testy. Kluci naopak byli opilí hodně. Nikdo neví, pro řidička náhle strhla volat ve velké rychlosti. Možná jí po něm sáhl opilý Matěj, který seděl vedle dcery.

Třeba se hádali, kdo ví. Pravdu už se nikdy nedozvíme. Potřebovali bychom trochu podpory ve svém žalu. Bohužel sousedé proti nám poštvali celou vesnici. Už pět let žijeme v pekle, ale nemáme kam jít.

Jana S. (49), Liberecko

reklama
reklama

Komentáře