Co dělat proti střevním potížím

Ať už jedeme na chalupu, letíme do exotické země nebo se plavíme po moři, měli bychom být připraveni na problémy, které nás na cestách mohou potkat. Nejčastěji jde o kinetózu.

Laicky řečeno je to nemoc z pohybu či mořská nemoc a cestu dopravním prostředkem či lodí dokáže hodně znepříjemnit. Projevy jsou různé — zpočátku pocit na zvracení, bledost a pocení, později se dostaví zvracení, které však nepřináší úlevu.

Mladší ročníky trpí kinetózou víc než starší lidé, proto při jízdě autem či autobusem zvracejí častěji malé děti.

Je nevyzpytatelná

Kinetóza bývá nevyzpytatelná, projevuje se víc u lidí s částečně naplněným žaludkem, naopak prázdný nebo plný žaludek před jejím vznikem chrání. Pokud budete v silném stresu, budete vám velká zima, nebo horko nebo vás bude něco hodně bolet, kinetóza vás také nepostihne.

Jak na to

Pokud se vám začíná dělat špatně, zkuste zavřít oči. Někdy pomůže, když se pokusíte odvést pozornost od narůstajících žaludečních potíží jinou aktivitou. Doporučuje se i vyhledat sedadlo co nejblíže středu vozidla, zafixovat pohled na vzdálený nepohyblivý předmět a vystavit obličej proudu vzduchu.

Na výletní lodi podél pobřeží udělejte totéž, dívejte se na nějaký nepohyblivý předmět, třeba na skálu. Někomu zase pomůže sklonit hlavu, oči zabodnout do podlahy a dýchat zhluboka.

Léky

Jako prevence kinetózy se používají léky s kombinací antihistaminového a antimuskarinového (sucho v ústech, zastřené vidění, retence moči) účinku. V lékárně jsou volně k dostání ve formě tablet nebo žvýkaček. Podávají se asi 20 minut před začátkem cesty.

reklama
reklama