Co vše nám říkají naše sny

Cokoliv potlačíte, to se vám vrátí v nějaké nehezké podobě. Emoce potřebují „někudy ven“ a sen je jednou z cest.

Napovídá, k čemu v bdělém stavu věnovat více pozornosti. Sny umožňují udržovat jakousi rovnováhu v našich myslích. Každý z nás se ve svém životě občas potřebujeme bát, bláznit nebo být agresivní. Protože však něčemu takovému nemůžeme dát průchod v běžném životě, „odesníme“ si vše ve spánku. Ve snech často vyplouvá na povrch to, co nemůžeme projevit normálním způsobem, co si nepřipouštíme nebo co potlačujeme.

Noční nápověda


Hledání významů ve snech se vyplácí. Když přes den něco řešíme, v našich snech poměrně často v přemýšlení pokračujeme. A občas se povede, že ve snu řešení najdeme. Je to tím, ve spánku jsme více oproštění od představ o tom, jak by věci měly být, a o tom, co je a není možné. Zajímavé jsou takzvané „lucidní sny“. Jsou to sny, ve kterých si uvědomíme, že sníme. Sen pak tím pádem můžeme do určité míry ovládat podle svých představ a měnit jeho směřování. Někdy se to stává k ránu, když jsme už napůl bdělí.

Zapamatovat si a přemýšlet

Zkuste si sen nejprve po probuzení zapsat nebo ho někomu říct. Pak si projděte možné významy. Jde o něco, co si nepřipouštíte, nebo ani nechcete, aby existovalo? A co rovnováha vaší mysli? Je možné, že ji váš sen nějakým způsobem balancuje? Možná jste si potřebovali odesnít nějaké nepřijatelné emoce. Nemůže vám sen naznačovat řešení něčeho, o čem už dlouho uvažujete?

Raději úsměv než křeč


Pokud žádná z uvedených otázek nezabrala, dejte prostor imaginaci. Pokud budete křečovití a budete přesvědčeni, že je potřeba najít jednoznačný výklad, vaše úsilí nebude mít valné výsledky. Je potřeba mít na mysli, že jeden jediný a správný výklad snu neexistuje, a tak se k němu nemůžeme ani dobrat. Důležitější je jakási svobodná hra mysli. Může to pomoci, protože to znamená, že se na své problémy podíváte z jiného úhlu pohledu.

reklama
reklama

Komentáře