Hafani, hejbejte se!

Máte doma neposedného a temperamentního pejska? Začněte s ním sportovat! Když budete „táhnout za jeden provaz“ utužíte váš vzájemný vztah, a navíc ho zbavíte přebytku energie.

Sportů, kterým se můžete s vaším čtyřnohým parťákem věnovat, je spousta. U některých jde hlavně o rychlost a pohyb, u jiných musí pes i vy zapojit mozek a přemýšlet. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli disciplínu, jedním si můžete být jisti vždycky: důvěra mezi vámi se upevní a pejsek se unaví.

1 Zábavnou a asi nejznámější disciplínou jsou agility vhodné pro všechny psy, kteří mají radost z pohybu. Princip spočívá v co nejrychlejším proběhnutí tratě parkuru, s co nejmenším počtem chyb. Pes běží navolno v doprovodu svého páníčka, který jej ovládá slovními povely, pohybem těla a ukazováním na překážky.

Těmi jsou různé skočky, slalomy, kladina, tunely, houpačka, „střecha“ a podobně. Základem úspěchu je vaše vzájemná souhra a komunikace.

2 Tancovat se dá nejen s vlky, ale také se psem. Takzvaný dogdancing je sestavou cviků (couvání, otočky, chůze u nohy, panáčkování a tak dále), které společně předvádíte za doprovodu hudby.

Cvičení rozvíjí pejskovo myšlení a kreativitu. Cvičit se dá kdekoli, i doma, s jakýmkoli psem.

3 Zábavou a cvičením zároveň je dogfrisbee, zjednodušeně řečeno házení disku psovi, který by ho měl ještě před dopadem na zem chytit a přinést zpátky.

Dogfrisbee se hraje už přes 30 let a pořádají se i závody. Je vhodný pro každého psa, kterého baví disky chytat.

4 Je váš pes rychlý a miluje míčky? Pak rozhodně vyzkoušejte flyball. Pes je vyslán psovodem přes čtyři stejné překážky až k „vrhacímu boxu“.

Tam pes tlapkou zmáčkne prkénko a tím si odpálí míček, který musí chytit a co nejrychleji přes překážky přinést zpět psovodovi.

5 Máte psa seniora a sami na tom nejste s fyzičkou nejlépe? Přesto byste se rádi nějaké společné aktivitě věnovali? Treibball (pes „nahání“ za pomoci vašich povelů velké gymnastické míče do branky) je vhodný pro každé plemeno i věk psa.

Podmínkou je akorát to, že pes musí zvládat základní povely poslušnosti a nebýt agresivní.

6 Kladete důraz na preciznost? Chcete vypilovat poslušnost a ovladatelnost vašeho psa? V tom případě navštivte kurzy obedience.

Obedience zahrnuje chůzi u nohy, ovládání psa na vzdálenost, aportování a kontrolu pozic „sedni“, „lehni“, „vstaň“ na dálku. Tomuto sportu se může věnovat každý pes, kterého baví spolupráce s člověkem. Jelikož obedience není zátěžová, je vhodná i pro starší psy nebo psy s onemocněním kloubů.

reklama
reklama

Komentáře