Moje šťastná hvězda

Jak předejít bolesti břicha?

Příčin bolestí břicha je ohromné množství. Mnohým z nich ale můžete předcházet. Co vám na ně zabere nejvíc? Jaké bylinky jsou vhodné a čemu se vyhnout v jídle? Zkuste dodržovat následující pravidla:

Nehltejte

Celý den jste nejedli a pak jste do sebe během pěti minut naházeli celou večeři včetně dezertu? Pak se nedivte, že vás bude bolet břicho. Jídlo musíte dlouho a pečlivě žvýkat.Často se na toto zapomíná. Spolykáte pak menší množství vzduchu a žaludek se tak nebude muset přizpůsobovat velkému objemu. Také byste neměli míchat příliš mnoho pokrmů.

Správná teplota

Studené knedlíky nebo hovězí vývar také nejsou pro žaludek nic příjemného.Každé jídlo by mělo být dostatečně teplé, má-li být i ze své podstaty servírováno teplé. Stejně tak by mělo být maso nebo vejce správně tepelně upravené. Příliš horké jídlo ale také není pro žaludek to pravé ořechové.

Jezte do polosyta

Pokaždé, když se zvedáte od stolu, měli byste mít pocit polosytosti a pocit, že se vám do břicha ještě něco vejde. Ale zákusek si nedávejte. Není také zdravé se na večer přejídat a míchat sladké a slané dohromady.

Stejně tak ale nejezte příliš málo, pak by se vám kvůli hladu mohlo špatně usínat. A tělo bude neodpočinuté, druhý den to pak stejně jídlem budete dohánět. Takže to chce najít správnou míru tak akorát.

Nevečeřte těsně před spaním

Doporučuje se jíst zhruba dvě až tři hodiny před tím, než jdete spát. S plným žaludkem se ukládat k spánku nevyplácí. Budete se často budit, a dokonce se vám mohou zdát i nepříjemné sny. Pokud máte jen lehkou večeři, stačí odstup dvě hodiny. U sytějšího jídla si dejte pauzu hodiny aspoň tři.

Na tohle zapomeňte

Trápí vás bolesti břicha? Vynechejte alkohol, kávu, černý čaj a perlivé nápoje. Co se týče jídla, měli byste alespoň na chvíli vynechat ze svésvého jídelníčku hořčici, ocet, konzervovanou zeleninu, brambory a maso. Snažte se jíst hlavně polévku a jiné tekutější pokrmy. Naopak se vyhněte „suchým“ jídlům, například těm smaženým.

Na křeče zabírá Coca-Cola

Místo vody pijte především neslazený čaj, nejlépe zelený nebo bílý. Nejvhodnější je však mátový, heřmánkový a anýzový s medem a citronem. Na břišní křeče často zabírá i coca-cola, ale jen po lžičkách a nanejvýš decilitr za hodinu. Každopádně ne každému to vyhovuje. Proto u některých potravin musíte sami zjistit, nakolik vám dělají problémy, anebo naopak.

Rychlá pomoc

Chcete svému bolavému žaludku ulevit co nejrychleji? Vyzkoušejte šťávu z granátových jablek smíchanou se špetkou soli a pepře. Podle jedné z mnoha babských rad zabírají i syrovátka, špetka soli a pražená semínka kmínu. Na křeče a mírnou bolest také dobře zabírá šťáva z jedné limetky, šálek teplé vody a půl lžičky zažívací sody. Je na vás tato kombinace příliš kyselá? Vymačkejte šťávu z ananasu, dochuťte ji trochou zázvoru, pepřem a půl lžičkou třtinového cukru nebo rýžovým či agávovým sirupem.

Pokud cítíte žaludek spíš jako na vodě, může vám pomoci banán. Má skvělé zklidňující účinky, zasytí a nevadí trávení..

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden