Jak si správně plánovat čas

Umět hospodařit s časem je skutečně výhra. Zejména v dnešním uspěchaném čase to znamená, že po celodenním kolotoči možná zbude i dostatečná chvíle pro vás samotné a vaše koníčky. A to je pro spokojený život, vaše tělesné i duševní zdraví, nesmírně důležité.

Podle průzkumu si však většina lidí dokáže pro sebe ušetřit pouhých půl hodiny denně. A to ještě v tom lepším případě. Zkuste si to spočítat sama. Kolik času prospíte, strávíte v zaměstnání, na cestě do práce, úklidem, nakupováním, vařením.

Kolik času se věnujete během dne dětem, rodině, známým, jak dlouho vám trvá denní hygiena a oblékání. Výsledek? Většině pravděpodobně připadá i těch zbylých 30 minut jako utopie. Tak to pojďte zkusit jinak.

Budete k tomu potřebovat jen papír a tužku. A samozřejmě pevnou vůli těchto 10 dobrých pravidel pro ušetření vašeho času dodržovat.

1. Plánujte si všechny úkoly na týden, pracovní i osobní. Ideální je to v neděli.

2. Práci si plánujte s rezervami. Vždycky se někdo nebo něco zpozdí!

3. Odškrtávejte si splněné úkoly. Budete mít z toho dobrý pocit.

4. Sdílejte kalendář. Se spolupracovníky a s rodinou synchronizujte své plány.

5. Program schůzek si stanovte dopředu. Ať jde o soukromé či pracovní, ušetří se tím spousta času.

6. Spojujte činnosti. Jako žena jich určitě zvládnete víc najednou. Například si v dopravním prostředku číst, při sledování televize žehlit, při vaření vyřizovat telefonáty atd.

7. Mějte svou denní kotvu. Každý den si naplánujte něco, co vás bude těšit, co máte rádi.

8. Vymezte si v kalendáři čas pro sebe. Každý den a čas nekompromisně dodržte!

9. Respektujte svůj biorytmus. Obtížné věci, pokud možno, přesuňte na dobu, kdy jste přes den nejaktivnější.

10. Poštu, soukromou, pracovní i úřední zpracovávejte podle hesla vyřídit-předat-koš. Vyhnete se na stole syndromu převalujících se dun.

reklama
reklama

Komentáře