Jak zatočit s aviofobií?

Představa, že si budete muset sednout do letadla ve vás vyvolává hrůzu a děs. Raději byste se vzdala krásné dovolené u moře a jela na chalupu? Pak zřejmě trpíte aviofobií strachem z létání.

Nejste rozhodně sama, jde o jednu z nejčastějších fóbií vůbec a navíc jí trpí více ženy, než muži. Může se projevovat silnou nevolností, závratěmi, zvýšeným pocením, zrychleným tepem, bušením srdce, dušností a zvracením.

Pomůže odborník

Nejčastějším řešením těchto problémů bývá odborná terapie spojená s předepsáním tišících léků. Dalším řešením je tzv. desensibilace. Při ní si pacient přivyká na podněty, které v něm vzbuzují pocity strachu. V tomto případě se musí postupovat pozvolna a velmi opatrně a pod vedením odborníka.

Zvládnete to sami

Fóbii můžete zkusit zvládnout také sami. Ještě před odletem si dejte meduňkový nebo jiný uklidňující čaj. Po usazení v letadle se soustřeďte na svůj vlastní dech. Myslete na to, co uděláte jako první po příletu. Pěkně krok za krokem. Jak si vybalíte tašku, zajdete se podívat, kde je v hotelu bankomat, půjdete si koupit do samoobsluhy pití. Bude třeba si pronajmout v hotelu trezor?

Nebojte se zbytečně

Odveďte svou mysl praktickými myšlenkami zejména během startu. Ten bývá pro spuštění fóbie nejkritičtějším momentem. Pamatujte si, že strach můžete mít vždy zcela pod vaší kontrolou. Pokud ho ale včas nezarazíte, bude jen růst.

reklama
reklama

Komentáře