Když očista uší začíná škodit

Podle lékařů je na čištění uší nejlepší loket. Ano, čtete správně. Do uší bychom si totiž neměli vůbec nic strkat!

Lékaři s nadsázkou říkají, že ideální na čištění ucha je loket, čímž naznačují, že do ucha se nemá nic strkat. Pokud použijete tenký předmět, můžete ho zavést moc hluboko a poškodit bubínek či poškrábat zvukovod, což bolí. Větší předměty, nejčastěji „uchošťoury“, zase mohou maz natlačit hlouběji do zvukovodu a vytvořit z něj zátku.

Jak si čistit uši?

Je samozřejmě dobře si uši čistit, ale všeho moc škodí. Právě, když se nám vytvoří ona zátka, bakterie a viry z ušního mazu se rozšíří, a může dojít k nepříjemnému zánětu. Uši se čistí samy právě díky ušnímu mazu.

Je-li vše v pořádku a tohle samočištění funguje, tak na vás je jen to, abyste přebytky mazu, které se dostanou k ústí zvukovodu, odstranili. Stačí, když po umytí hlavy nebo sprše opatrně vytřete uši ručníkem nebo jednou týdně odstraníte maz z ústí zvukovodu.

Čištění lékařem

V ordinacích ORL vám mohou také vypláchnout a vyčistit uši odborně. Lze to spojit s preventivní kontrolou nebo s návštěvou v případě, že vás trápí svědění v uchu, hučení nebo máte pocit, že hůř slyšíte. Lékaři vyplachují uši vlažnou vodou.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden