Lahodný med nepatří jen do kuchyně

Med je pro svou lahodnou chuť oblíbenou pochoutkou, která díky svým účinkům patří mezi největší bohatství přírodní medicíny. Krom toho se také s oblibou využívá ke kosmetickým účelům. Může za to jeho výjimečné složení, kterému přisuzovali pozitivní vliv na zdraví už v dávném starověku, kdy byl považován i za elixír mládí.

Léčí choroby jater a žlučníku Koncem minulého století vzali med na milost i vzdělaní lékaři. Prokázalo se totiž, že toto přírodní antibiotikum může organismus zbavit dokonce zlatého stafylokoka, odolného proti syntetickým antibiotikům.

Med má i protizánětlivý účinek a mnoho dalších prospěšných vlastností. Pomáhá při nachlazení, chřipce a zánětech dýchacích cest. Urychluje hojení žaludečních a dvanáctníkových vředů, léčí zácpu, choroby jater a žlučníku a žlučových cest.

Rozšiřuje cévy, snižuje tlak a zmírňuje sklerotické procesy. Snižuje dopad škodlivin Má také velmi dobrý vliv na ledviny, močové cesty a měchýř, urychluje filtraci tekutin, zabraňuje tvorbě otoků, písku a kamenů, jakož i ukládání těžkých kovů v organismu.

Med působí dobře na deprese a snižuje škodlivé působení kávy, cigaret a alkoholu. Měli by ho užívat dospělí i malé děti. Je také doporučován lidem, kterým věkem slábne srdeční sval. Protože je prevence vždy lepší, než jakákoli léčba, měl by med do svého jídelníčku zařadit každý, kdo na něj není alergický.

Zažene stres a nervozitu Při pravidelném užívání dokáže med upravit poruchy trávení a zamezit bolesti spojené se zažívacím traktem. Při stresových situacích či nervozitě si můžete pomoci konzumací 1 lžíce medu, medového piva či medového mléka.

Organismus obdrží rychlou vzpruhu a nervový systém se zklidní. Při zánětech horních cest dýchacích vám pomůže 1 lžíce medu rozmíchaná v teplém mléce či čaji.

reklama
reklama

Komentáře