Máte sezonní depresi?

Sezonní afektivní porucha je jistým druhem deprese. Začíná a končí každý rok ve stejnou dobu. Obvykle se objeví na podzim, trvá přes celou zimu a ustupuje na jaře.

Výjimečně může přijít i s jarem nebo létem. Jak poznat, že se tento problém týká i vás?

Cítíte přetrvávající smutek

Během dlouhých a tmavých zimních měsíců máte tendenci snadno upadat do chmurných nálad, vidět všechno černě. Můžete se také setkat s pocity beznaděje nebo naprosté bezmoci. V tomto případě se jedná o reverzní sezonní afektivní poruchu. Projevit se u vás může větší chuť na sladké a tučné potraviny nebo přejídání. To už naznačuje vážnější problém. Klasickým příznakem sezonní deprese je nezájem o činnosti a koníčky, které vás dříve naplňovaly. Celková únava. Jste bez energie a jakoby bez života.

Vyčerpanost a podrážděnost

I přesto, že si dopřejete kvalitní a dlouhý spánek, často máte potíže s ranním vstáváním z postele nebo s celkovým pocitem letargie. Spaní přes den, nadměrné spaní, ale i zaspávání, to všechno jsou příznaky, které je potřeba zkontrolovat. Vytočí vás i věci, na které se za běžných okolností díváte s nadhledem? Pokud vás klasické peripetie jako drobné neshody v práci nebo partnerovo bordelářství vytáčejí intenzivněji než kdykoliv předtím, možná je to příznak sezonní afektivní poruchy. Chronická mrzutost, nevrlost, hádavost, ale i zloba, to všechno jsou klasické příznaky.

Potřebujete pomoc

Při sezonní depresi se často nedokážete soustředit na libovolný úkol. Důvodem může být fyzické, ale i duševní vyčerpání. Obojí zpomaluje vaše přirozené reakce a otupuje smysly. To není jen nepříjemné, ale i nebezpečné. Zkuste být co nejčastěji na čerstvém vzduchu a sluníčku. Také v místnosti si dopřávejte víc světla. Zejména po probuzení rozsviťte co se dá. A nezapomínejte na pravidelné cvičení. Někdy ale nezbývá, než se svěřit do rukou odborníka.

reklama
reklama

Komentáře