Máte sezonní depresi?

Sezonní afektivní porucha je jistým druhem deprese. Začíná a končí každý rok ve stejnou dobu. Obvykle se objeví na podzim, trvá přes celou zimu a ustupuje na jaře.

Výjimečně může přijít i s jarem nebo létem. Jak poznat, že se tento problém týká i vás?

Cítíte přetrvávající smutek

Během dlouhých a tmavých zimních měsíců máte tendenci snadno upadat do chmurných nálad, vidět všechno černě. Můžete se také setkat s pocity beznaděje nebo naprosté bezmoci. V tomto případě se jedná o reverzní sezonní afektivní poruchu. Projevit se u vás může větší chuť na sladké a tučné potraviny nebo přejídání. To už naznačuje vážnější problém. Klasickým příznakem sezonní deprese je nezájem o činnosti a koníčky, které vás dříve naplňovaly. Celková únava. Jste bez energie a jakoby bez života.

Vyčerpanost a podrážděnost

I přesto, že si dopřejete kvalitní a dlouhý spánek, často máte potíže s ranním vstáváním z postele nebo s celkovým pocitem letargie. Spaní přes den, nadměrné spaní, ale i zaspávání, to všechno jsou příznaky, které je potřeba zkontrolovat. Vytočí vás i věci, na které se za běžných okolností díváte s nadhledem? Pokud vás klasické peripetie jako drobné neshody v práci nebo partnerovo bordelářství vytáčejí intenzivněji než kdykoliv předtím, možná je to příznak sezonní afektivní poruchy. Chronická mrzutost, nevrlost, hádavost, ale i zloba, to všechno jsou klasické příznaky.

Potřebujete pomoc

Při sezonní depresi se často nedokážete soustředit na libovolný úkol. Důvodem může být fyzické, ale i duševní vyčerpání. Obojí zpomaluje vaše přirozené reakce a otupuje smysly. To není jen nepříjemné, ale i nebezpečné. Zkuste být co nejčastěji na čerstvém vzduchu a sluníčku. Také v místnosti si dopřávejte víc světla. Zejména po probuzení rozsviťte co se dá. A nezapomínejte na pravidelné cvičení. Někdy ale nezbývá, než se svěřit do rukou odborníka.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden