Mýty spojené s péčí o dutinu ústní

Čistíte si denně zuby poctivě dvě minuty, a když nemáte po ruce kartáček, spoléháte na jablko? Pak zbystřete, protože jsou vaše zdravé návyky ovlivněny častými mýty v péči o zuby.

Víte vůbec co vašemu chrupu prospívá, a co mu naopak škodí? A jaká je nejúčinnější prevence zubního kazu?

Očista dočista

Bohužel nestačí si čistit zuby dvě minuty – ráno ve spěchu, večer, když jste unavení. To pak snadno sklouznete k tomu, že řezáky vpředu úplně září a ostatní zuby šednou. Jak upozorňují dentální hygienisté, je důležité čistit si chrup ze všech stran, tedy i mezizubní prostory, na což zpravidla dvě minuty nestačí.

Soustřeďte se tedy na to, aby vaše zuby byly po čištění skutečně hladké a zbavené všech nečistot. Určitě používejte dentální nitě a mezizubní kartáčky.

Voda nad jablko

Když zrovna nemáte příležitost vyčistit si po jídle zuby, zapomeňte na jablko. Je možné, že právě po jeho konzumaci máte příjemný pocit hladkých zubů, ale o čištění nemůže být řeč. Mimo jiné kvůli cukru a kyselinám, které jablko obsahuje.

Mnohem efektivnější je vypláchnout si ústa obyčejnou vodou. Užitečné jsou i žvýkačky bez cukru, protože žvýkáním podporujete tvorbu slin, které vám sladké nebo kyselé v ústech naředí.

Dědictví, nebo infekce?

Pokud se vám kazí zuby stejně jako tatínkovi, na vině nebudou vaše společné geny. Zubní kaz je totiž onemocnění, které způsobují bakterie nacházející se v plaku na povrchu zubu.

Ty se vznikem zubního kazu souvisejí mnohem více než vaše geny. Dědičné jsou však v rodině často návyky, ať už stravovací nebo ty spojené s péčí o dutinu ústní.

Kaz nezastavíš

K zubnímu kazu máme často odevzdaný postoj. Když už vznikne, nedá se nic dělat a dříve nebo později nás přiměje k návštěvě odborníka. Ve skutečnosti to tak nemusí být. Prvním projevem vznikajícího zubního kazu je vznik „bílé“ skvrny.

V této fázi je ještě možné dalšímu šíření zubního kazu zamezit, a to důkladným očištěním a fluoridací. Změna barvy zubu je stálá, ale kaz se už dále šířit nemusí. Chce to ale pravidelně chodit na prohlídky.

reklama
reklama