Nejčastější komplikace angíny

Angína patří mezi častá onemocnění. Zánět mandlí se dá naštěstí velmi dobře léčit klidem na lůžku a antibiotiky. Někdy se však mohou objevit komplikace. Jednou z nich je absces.

Váček v krku plný hnisu

Berete léky, ale vaše teplota neklesá tak, jak by měla. Bolest v krku přetrvává, nebo je dokonce větší, obtíže při polykání neustupují a krk je stále oteklý a bolavý. S takovými příznaky je pravděpodobné, že se v krční mandli vytvořila dutina vyplněná hnisem. V případě, že máte podezření, že se u vás tato komplikace objevila, měli byste ihned zamířit k lékaři. Absces totiž může člověku přivodit i otravu krve, která mívá, sice zřídka, ale přece, fatální důsledky.

Skalpel i antibiotika

V první řadě je důležité odstranit nahromaděný hnis. Lékař absces jednoduše, většinou pouze v místním umrtvení, rozřízne a nechá tekutinu, kterou je naplněný, odtéct. Někdy stačí jeden zákrok, jindy je nutné dutinu opakovaně čistit nebo do ní dokonce vložit trubičku, kterou tekutina odtéká ven. Po zákroku se pacientovi podávají antibiotika a léky proti bolesti, krk se v oblasti abscesu rovněž může chladit studenými obklady. V závislosti na celkovém stavu pacienta je zákrok proveden buď ambulantně nebo po něm následuje hospitalizace. U vážnějších případů je potom nutné podávání silných antibiotik rovnou do žíly a pečlivé sledování pacienta. I v případě, že je zákrok proveden ambulantně, tedy bez hospitalizace, je pacient poučen, aby při zhoršení stavu ihned vyhledal lékaře.

.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden