Nejčastější mýty o kastraci

Kastrace psů a fenek se v posledních letech stává stále běžnějším zákrokem. Co všechno byste měli vědět, než se pro tuto operaci rozhodnete?

Kastrace je jedním z nejzodpovědnějších kroků, které majitelé psů mohou učinit. Nejen, že tento zákrok zabraňuje dalšímu přeplňování útulků, ale chrání i pejskovo zdraví. Existuje však řada mylných představ, které některé páníčky od zákroku odrazují.

Alespoň jednou štěňata

Mezi chovateli se šíří pověra, že každá fena by měla mít alespoň jednou štěňata. Ze zdravotního hlediska je toto tvrzení zcela mylné. Pokud majitel nechce fenu využít k dalšímu chovu, je kastrace zcela na místě.

Provedení kastrace je mnohem vhodnější než aplikace hormonálních preparátů k zabránění hárání. Takové preperáty mají totiž často mnoho nežádoucích účinků. Kastrace nežádoucí účinky nepřináší a navíc vyřeší problém jednou provždy.

Kastrací navíc můžete výrazně eliminovat riziko některých onemocnění u fen – patří k nim například hnisavý zánět dělohy, nádory pohlavních orgánů, nádory mléčné žlázy, ovariální cysty nebo cukrovka.

Změní se povaha

I když jde o hodně rozšířenou obavu, je opravdu nepodložená. Vše záleží na genech, vaší výchově a péči. Po kastraci bude maximálně fenka bude více přítulnější a pes nebude tolik neposlušný, když při procházce narazíte na háravku.

Je také možné, že uvidíte méně dominantního chování nebo agrese u psa, ale jedinečná osobnost vašeho zvířete zůstane stejná.

Jedno hárání

U většiny fenek se kastrace provádí po prvním hárání, které zpravidla probíhá mezi osmým a dvanáctým měsícem. V tomto věku jsou již feny většinou pohlavně i psychicky vyspělé. Nicméně třeba v USA a Velké Británii se kastrují již štěňata kolem dvou, tří měsíců.

Zákrok se nedoporučuje provádět v právě probíhající říji, protože pohlavní orgány jsou zvětšené a překrvené. Lépe je počkat asi měsíc po skončení hárání, do období pohlavního klidu.

Čím dříve, tím lépe

Co se psů týče, u nás se kastrace většinou provádí až po dosažení pohlavní a tělesné dospělosti, což je u malých plemen asi ve dvanácti měsících a u velkých plemen v roce a půl. Pokud se rozhodnete pro kastraci psa z hlediska nápravy nežádoucího chování, tak čím později se provede, tím je menší šance na úspěch. U psa se již toto chování upevní, stane se z něj zlozvyk a kastrace problém nevyřeší.

Zvíře ztloustne

To, zda zvíře po kastraci přibere, záleží jen na vás. Je sice fakt, že z důvodu odstranění pohlavních hormonů má fena snížený bazální metabolismus, má tedy nižší spotřebu energie, ale pokud jí dopřejete dostatek pohybu a budete jí dávat přiměřené množství správného krmivo určené pro kastrované psy nebo označené „light“, tak obezita opravdu hrozí.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden