Nejčastější zimní mýty

Co vás zahřeje, čemu byste se měli vyhnout, co je dobré v zimě dělat a z čeho můžete onemocnět. Mýtů týkajících se zdraví v zimním období je spousta. Pojďte se s námi podívat na ty, se kterými se setkáte nejčastěji.

Mohu si dopřávat, protože se potřebuji zahřát

Člověk není medvěd, a i když pošmourné počasí svádí k tomu, trávit co nejvíc času na gauči a cpát se dobrotami, ve skutečnosti nepotřebujeme ani nabrat kila, ani víc odpočívat. Je pravda, že v zimě jsme kvůli nedostatku světla unavenější a otupělejší. Pokud ale nechcete přes zimu ztloustnout a ztratit fyzičku, je nutné čelit nechuti cokoli podniknout, ne jí podléhat. Když se dokážete přinutit k akci a k pohybu, začne váš metabolismus pracovat rychleji. Tělo lépe spaluje, rychleji se zbavuje škodlivin a člověk se cítí lépe, má víc energie a lepší náladu. A to už stojí za to přemoci se a začít se hýbat, nejlépe na čerstvém vzduchu.

Sklenička mě zahřeje a zatočí s bacily

Když udeří mrazy nebo chřipková epidemie, dává si hodně lidí „ranní stopečku“ kvůli zahřátí a prevenci onemocnění. Obojí je nesmysl. Pít alkohol na zahřátí ať už po ránu, nebo třeba na horách je nejen neúčinné, ale může to být i nebezpečné. Kořalka sice vyvolá poměrně rychle pocit tepla, jenže v chladném prostředí vede roztažení povrchových cév alkoholem pouze k tomu, že tělo prochladne mnohem rychleji. Kdo se zahřívá alkoholickými nápoji, ten může zmrznout. I užívání slivovice či jiných destilátů jako prevence chřipek a dalších viróz je mýtus. Alkohol viry a bakterie ničí a poškozuje, ale ne v našem těle. Naopak oslabuje a poškozuje sliznice. Tím, že se při jeho zpracování, i když jde o malé množství, velmi namáhají játra, navíc tělo zatěžuje a oslabuje imunitu.

Kvůli mrazu se nachladím a onemocním

Mrazivé počasí je nepříjemné. Že by ale mráz nahrával nemocem, to není pravda. Mráz naopak umí zničit bacily a viry, které poletují vzduchem a vy si je se spoluobčany předáváte v hromadné dopravě a podobně. Prochlazení sice vaše tělo oslabí, ale to, zda prochladnete, nezáleží na tom, jaký je mráz, ale jak se obléknete. Když teploty klesnou pod nulu, měla by mít před parádou přednost praktičnost. Pohodlné teplé boty místo tenkých kozaček, více vrstev oblečení, šála a čepice – ta udrží 10 % tělesného tepla a zabrání omrzlinám. Když se do mrazivého počasí dobře obléknete, nachlazení nehrozí. Problémem může být chození na nákupy. Střídání teplého suchého vzduchu ve vnitřních prostorách a ledového venku totiž k oslabení sliznic vede celkem spolehlivě. Pozor byste si pak měli dávat, když se teploty pohybují kolem čtyř pěti stupňů nad nulou a je vlhko. Právě v takovém počasí viry snáze přežívají a snadno se pak přenášejí. .

reklama
reklama

Komentáře