Největší mýty o krmení psa

I když Češi jako národ patří k velkým pejskařům, často nemáme jasno v základních stravovacích zvyklostech psů. Pojďme se tedy na ně podívat trochu víc zblízka.

O výživě psů toho bylo napsáno už mnoho. Přesto jsou otázky, které majitelům čtyřnohých kamarádů stále vrtají hlavou. Některé nešvary jsou reálnou hrozbou pro zdraví vašeho psa, jiné naopak budí úsměv na rtech…

1 Pes nesmí vepřové

Toto je snad nejvíce rozšířený mýtus. Přitom dříve se vepřové maso používalo ke krmení celkem často. Jak je to ve skutečnosti? „Je pravdou, že z určitého hlediska není vepřové ideální pro všechny psy.

Je tučné, proto není vhodné pro psy seniory nebo pro psy s nadváhou. V rozumné míře je ale ideální pro psy s velkou fyzickou zátěží, kteří potřebují dodat energii,“ vysvětluje odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka.

2 Syrové maso vyvolává agresivní chování

Samotné krmení syrovým masem u psů agresivitu nevyvolá. Takové maso je pro psa z výživového hlediska dokonce mnohem cennější. Stejně tak lovečtí psi, kteří jsou krmení syrovým masem, nebudou takzvaně načínat zvěř.

3 Drůbeží kosti jsou tabu

Toto je další z polopravd. Pes s klidem může žrát drůbeží kosti, ale pouze masité a syrové! Pokud psovi podáte drůbeží kosti vařené nebo pečené, které mají změněnou strukturu a lehce se štípou na ostré úlomky, pak skutečně hrozí například perforace střeva.

4 Po mléčných výrobcích pes přeroste

Protože mléčné výrobky obsahují hodně vápníku, mnoho lidí se domnívá, že štěně přeroste, a proto se štěňatům mléčné výrobky nedávají. Je to nesmysl. Mléčné výrobky jsou sice bohaté na vápník (ne všechen však dokáže organismus využít), ale obsahují také poměrně velké množství fosforu. A hlavně – výška zvířete je daná především geneticky a stravou ji lze ovlivnit jen minimálně.

5 Domácí strava je lepší než kupovaná

Tímto heslem se řídí mnoho pejskařů a psům vyváří stejně jako svým dětem. Je to nejen finančně náročné, ale zabere to i mnoho času. Navíc je to i zbytečné, protože kvalitní granule obsahují vyvážené množství vitaminů, stopových prvků, vlákniny, antioxidantů a dalších látek, které pes potřebuje.

6 Pes má jíst jednou denně

Mnoho majitelů krmí zvíře pouze jednou denně, ale to je chyba. „Z hlediska dobrého zažívání, a předcházení takzvané torzi (přetočení) žaludku, je ideální denní krmnou dávku rozdělit na dvě – ranní a večerní,“ říká Martin Pučálka.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama