Netrpíte únavovým syndromem?

Mezinárodní den podpory nemocných s chronickým únavovým syndromem je již 12. května. A ženy ohrožuje více než muže! 

Dnes už se ví, že chronická únava jako nemoc opravdu existuje. Trpěly jí i některé známé osobnosti, třeba Charles Darwin. Tehdy se za onemocnění ještě nepovažovala, oficiálně byla lékaři uznána až v roce 1988. Je to onemocnění, které pacientovi velmi znepříjemňuje život a vyřazuje ho z práce i z jiných aktivit. Možná si i vy myslíte, že jste jen normálně vyčerpaní, ale pokud nevysvětlitelná únava trvá déle než 6 týdnů, je to varovné znamení, že v organismu není něco v pořádku, a měli byste navštívit lékaře – přinejmenším proto, aby vyloučil jinou chorobu, například boreliózu.

  Obyčejná únava, nebo nemoc?

Nejčastější příčinou CFS čili chronického únavového syndromu bývá chronický zánět nebo dlouhodobé fyzické i psychické přetěžování bez možnosti relaxace. Projevuje se jak fyzickými, tak psychickými problémy. Například nevysvětlitelná únava svalů, kloubů a svalové bolesti, bolesti hlavy a v krku, občasné zvýšené teploty, kdy ale na rozdíl od běžné virózy příznaky během týdne neodezní, nýbrž se prohlubují, poruchy spánku, podrážděnost, nesoustředěnost, zhoršení paměti, ustrašenost, pocit vyhasnutí, neschopnost vyrovnat se se stresem až deprese.

  Proč právě ženy?

Únavový syndrom se ročně potvrdí u 2 až 3% lidí, kteří se cítí dlouhodobě unavení. V této skupině převažují ženy, mužů je mnohem méně. Jak je to možné? Odborníci si to vysvětlují tím, že dnešní uspěchaný a nevyvážený životní styl, kdy ženy musejí stíhat péči o rodinu, děti, mnohdy i staré rodiče, zaměstnání a často i o finanční zabezpečení, je pro ně více náročný.

  Lze únavu léčit?

Léčba chronického únavového syndromu zahrnuje celou řadu postupů od doplnění potřebných hormonů přes psychoterapii až po relaxační metody. K tomu je potřeba dopřávat si lehkou stravu bohatou na vitamíny, minerály a stopové prvky a správný pitný režim. Dále vynechat, nebo aspoň silně omezit, pití alkoholu, kávy a kouření a začít se věnovat nějakému pohybu. A také se pokusit vyhýbat stresovým situacím a hlučnému a znečištěnému prostředí. Nemocní se musejí naučit s tímto syndromem žít, ne čekat na zázračné vyléčení nějakou pilulkou.

Nedejte se a bojujte

Nestahujte se do ulity, ale sejděte se s přáteli a bavte se, věnujte se partnerským vztahům. Při kontaktech s blízkými lidmi, které máte rádi, se totiž v těle uvolňují takzvané hormony štěstí, které mají skvělý efekt na psychiku i odolnost organismu. Naučte se říkat ne, myslete na sebe, neobětujte se za každých okolností ostatním. Nebojte se svěřit do péče psychologa, dnes to není žádná ostuda a odborník vám pomůže zvládat váš život, stres a naučí vás pozitivnímu myšlení. Skvěle pomáhají i relaxační metody. Co si zajet na pobyt se cvičením a vířivkou? .

reklama
reklama