Ocitla jsem se v pasti cizí kultury

Před patnácti lety jsem se vdávala. Z velké lásky. Byl to cizinec, ve srovnání s Čechy nesmírně galantní, doslova mě nosil na rukou.

Cítila jsem se vedle něj jako princezna. Moje okolí mi svatbu rozmlouvalo, ale já si prosadila svou.
První dcera Yasmin se nám narodila rok po svatbě. Zůstala jsem doma. Tehdy bylo naše manželství nejšťastnější. Khalil se v roli živitele rodiny cítil skvěle. Můj společenský život se sice úplně vytratil, ale mně to nevadilo, měla jsem svou dcerku.Aby děti neměly zmatek v tom, co se kolem nich smí a co ne, konvertovala jsem k Islámu. To náboženství mi přišlo mnohem úžasnější, než křesťanství. Chodili jsme společně do mešity, nejedli vepřové, alkohol se u nás na stole neobjevoval, a pokud ano, Khalil tvrdil, že až sem, do pohanských Čech Alláh nedohlédne.

Vše pro manžela?

Já se nikdy nemodlila tak pravidelně a vroucně, jako manžel, Korán jsem si ale přečetla. Yasmin rostla a na svět přišla druhá holčička Nadira a rok po ní se narodila Sonya. Můj muž byl smutný, že nemá syna, ale prohlásil, že další dítě vše spraví.Čtvrté už bude určitě kluk. A tady začaly neshody. Já jsem žádné další dítě nechtěla, chtěla jsem se vrátit do práce. Khalil se změnil. Přestal mi dávat peníze na domácnost, chtěl, abych ho odprosila třeba i za desetiminutové zpoždění.Musela jsem mu slíbit, že podobná zvůle z mé strany se už nikdy nebude opakovat. Zpočátku jsem to akceptovala, ale když jsem nastoupila do práce, začal mě sledovat. Najal si na mě dokonce detektiva. Vadilo mu moje oblečení do práce.A ten poprask, když zjistil, že jsem si zašla s kolegy na oběd...

Zkažená ženská!

V jeho očích jsem se stala děvkou, která mu nasazuje parohy. Všechny své frustrace na mě řval před dětmi. Nakonec jsem se s ním rozvedla, protože kdybych zůstala, ztratila bych poslední zbytky sebeúcty.Já chtěla pracovat, slavit s dětmi Vánoce, bylo mi jedno, jestli mám dceru, nebo syna. On však chtěl, aby jeho žena seděla doma, dělala mu servis čtyřiadvacet hodin denně a byla na něm ve všech ohledech závislá. Dětem zakazoval slavit Vánoce a během Ramadánu nesměly jíst. Já jim půst zpříjemňovala za manželovo zády dobrotami a vánoční stromek s dárky jsem jim tajně chystala u svých rodičů. Ze začátku jsme se snažili vyjít si vstříc, ale jak jsme oba stárli, byly třecí plochy větší a větší.Nakonec se Khalil po rozchodu vrátil domů. O své dcery nemá zájem. Oženil se znovu a věří, že bude mít s novou ženou syna. Alláh mu totiž dal třemi dcerami jasně najevo, že s naší svatbou nesouhlasil. Přesto svého rozhodnutí vzít si Khalila nelituji.Měli jsme se rádi, učili se spolu žít, navzájem se snažili respektovat odlišnosti našich kultur, ale poslední tři roky byly vážně peklo.

Marcela (41), Praha .

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden