Snadné triky na připálené nádobí

I té sebelepší hospodyňce se to jednou za čas přihodí. Chvilka nepozornosti se změní v zápach a na dně kastrolu se černá připálené jídlo.

Naše babičky si s problémem hravě poradily. Hned sáhněte po jedlé sodě.S tou v domácnosti vyčistíte ledacos. Do hrnce stačí nalít vodu do výšky 1 centimetru a nasypat sodu. Směs pak chvilku povařte a připálenina se sama odloupne. Pokud ne, nechte směs působit do druhého dne a vydrhněte dno drátěnkou.Tenhle trik můžete provést i se solí. Jen nejdřív seškrábejte co nejvíc připáleniny, pak do hrnce vlijte vodu a přisypte sůl – čím silnější roztok vytvoříte, tím bude váš boj s připáleninou snazší. Trochu ho povařte a pak na 24 hodin odstavte.Po této době znovu roztok povařte, pak odstraňte připáleniny dřevěnou špachtlí a nakonec dočistěte tak, jak jste zvyklí.

Prášek na praní a černý čaj

Ano, opravdu to funguje. Jen musíte překonat ten nezvyk, že sypete prací prášek do hrnce nebo pekáče.Lžičku prášku dejte do 0,5 litru vody (nebo do většího množství, pokud máte velký hrnec) a 5 minut vařte. Pak připáleninu jednoduše sloupnete, hrnec omyjete a všechno bude zase v pořádku. To samé můžete udělat i s tekutým čisticím prostředkem na nádobí.Pokud jste k hrnci nebo pánvi doběhli ještě docela brzy, bude vám k pořádnému vyčištění stačit i černý čaj s trochou soli. Nalijte ho na připáleninu, nechte 24 hodin působit a pak ten nešťastný kousek nádobí omyjte.

Jak na připálené mléko?

Občas se může tato nepříjemnost stát i při vaření něčeho tak jednoduchého, jako je třeba puding. Stačí, aby u vás někdo zazvonil nebo se vám rozplakal vnouček, kterého hlídáte, vy odběhnete a je zle.Věděli jste, že s připáleným mlékem si poradíte jen za pomoci oleje? Kápněte pár kapek na hadřík nebo houbičku a připálenou vrstvu přetřete. Pak nechte olej působit aspoň 10 minut a uvidíte, že mléko pustí tak snadno, že tomu nebudete schopni uvěřit.

.

reklama
reklama

Komentáře