Strašák jménem nízký tlak

Má-li člověk nízký krevní tlak, nejde, na rozdíl od vysokého krevního tlaku, o žádný život ohrožující stav.

Bohužel však nízký tlak neboli arteriární hypotenze může mít vliv na každodenní život člověka, jelikož může docházet k mnoha nepříjemným příznakům, jako jsou motání hlavy, omdlévání, mžitky před očima anebo hučení v uších. Avšak i to má své řešení.

Co je to hypotenze?

Nízký krevní tlak je stav, kdy se hodnota tlaku krve v tepnách pohybuje u systolického tlaku pod hranicí 100 mmHg, u diastolického pak pod 60 mmHg. O tomto stavu hovoříme jde-li o delší časové období, pokud je nízký tlak naměřen jednou, jedná se o chvilkový stav.

Hypotenze je způsobena částečně geneticky a postihuje spíše ženy, zpravidla v mladším věku. Nižší tlak mívají také sportovci, kteří jsou zvyklí na pravidelnou fyzickou zátěž. Nízký tlak může být projevem některých onemocnění srdce či štítné žlázy, endokrinních problémů anebo těžkou alergickou reakcí.

Může ho také způsobovat dehydratace, kvůli nedostatečnému pitnému režimu anebo nedostatek výživy v potravě.

Pomáhá sůl

Na rozdíl od vysokého krevního tlaku jsou v případě hypozenze jen velmi výjimečně voleny léky na jeho zvýšení.

Doporučuje se však místo toho lepší životospráva, správný pitný režim a dostatek pohybu. Pokud se přece jen přistoupí k farmakologické léčbě, léky mají za úkol zúžit stěny cév a tlak krve tak zvýšit. Pro lidi s nízkým tlakem se také doporučuje víc solit.

.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama