Ukradli mi identitu

Nikdy dříve mě nenapadlo, jak snadno zneužitelná jsou osobní data. Doopravdy mi to došlo až s exekutory za zády.

Když mi v restauraci v nestřeženém okamžiku z kabelky zmizela taštička na doklady, zůstala jsem celkem klidná. Měla jsem tam tehdy naštěstí jen občanský průkaz. Řidičák i další doklady nechávám doma vždy, když večer někam jdu.

Zdravotní a platební kartu mívám v kapse u sebe. Jsou to moje preventivní opatření poté, co mi před mnoha lety ukradli celou kabelku se vším všudy.

Nechala jsem to několik dní být

Zábava na oslavě kulatých narozenin byla zrovna v plném proudu a já ji nějakou ztrátou nechtěla pokazit. Pak následoval víkend s rodinou. Na občanku jsem úplně zapomněla.

To, že bych její ztrátu měla nahlásit a začít si obstarávat novou, mi došlo až další týden ve středu. Vím, že ani před lety policie moji ukradenou kabelku a věci z ní nenašla. Byla jsem tedy v tomto směru i tentokrát pesimistická a vůbec nepomyslela na nějaké další důsledky.

Na policii jsem proto řekla, že jsem občanský průkaz ztratila včera. Dali mi potvrzení a já si šla udělat nový doklad.

Zazvonili u dveří

Uběhlo téměř půl roku, když mi u dveří zazvonili dva chlapíci. Byli to exekutoři. Prý jsem si nakoupila u jedné firmy nějaké zboží a dodnes nezaplatila. I s penále to dělalo několik desítek tisíc.

Koukala jsem na ně naprosto vyděšeně a nic nechápala. Ukázalo se, že moji ukradenou občanku kdosi využil k uzavření obchodní smlouvy. Bohužel se tak stalo v době mezi oslavou v restauraci a datem, kdy jsem na policii ztrátu nahlásila.

Neměla jsem tedy žádný důkaz o tom, že už jsem v té době doklad nevlastnila a smlouvu neuzavřela sama. Celou dlužnou částku splácím z jiné půjčky a ještě to pěkně dlouho potrvá. Dnes už vím, že jsem ztrátu osobního dokladu měla nahlásit okamžitě. Bohužel jsem to neudělala.

Marie T. (67), Havlíčkův Brod

reklama
reklama

Komentáře