Vnuk to přehání s energetickými nápoji

Bojím se o zdraví našeho Davida. Neustále do sebe lije nápoje, které mají účinek několik kafí, a také jí různé preparáty na posílení svalů a energie. Myslím, že si tak ničí zdraví.

Vnukovi je šestnáct let, vždycky to byl zdravý a sportovně talentovaný kluk po svém otci.Také snacha je sportovně založená, David tudíž podědil velmi příznivou fyzickou dispozici, a také měl vždycky z tělocviku jedničku. Co mě ale dělá poslední rok starosti, je jeho nadměrná konzumace různých potravinových doplňků a hlavně nápojů, které dodávají energii.Došlo to tak daleko, že ho nemůžeme poslední dobou doslova odtrhnout od energy drinků. I když jsou u nás doma, bydlíme společně v rodinné vilce, zakázané, stále si je někde opatřuje. Už i snacha a syn jsou z toho nešťastní.

Je na nich závislý?

V mnoha ohledech je David stejný jako ostatní puberťáci a jako jeho o dva roky starší bratr. Ve škole se mu vede průměrně, má rád fotbal a na tréninku tráví hodně času. Nikdy jsme neměli větší problémy se lhaním - dokud jsme si nevšimli, že ho na spoustě fotek z turnajů nebo ze školních akcí vidíme s plechovkou energy drinku.My jsme mu nic takového nikdy nekoupili, u nás v domácnosti to nikdo nepije. Ale David jich evidentně vypije několik za den. Když jsme si to před několika měsíci uvědomili, tak si syn jako táta s Davidem promluvil o tom, jak je takové pití nezdravé - že je plné cukru, kofeinu a dalších látek, co mu dlouhodobě nebudou dělat dobře.
Požádali jsme taky jeho staršího bratra, aby Davidovi promluvil do duše. On se ale od celé záležitosti distancoval, že prý děláme z komára velblouda.

Nedrží svůj slib

Zatím se to nijak neprojevuje na váze nebo nespavosti, ale to je možná tím, že David chodí třikrát týdně na tréninky.Slíbil nám, že si drinky přestane kupovat. Ale nepřestal – pravidelně prohlížím popelnici před naším domem a prázdné plechovky tam stále nacházím. David vždycky tvrdí, že to je asi ještě z doby před zákazem.Jenže ten trvá už téměř rok a plechovky se stále objevují. Začal je nosit za roh k sousedům, ale to jsem také rychle vypátrala. Nevíme si rady- nemůžeme s Davidem všude chodit a kontrolovat, co pije. Bojíme se, že by si mohl vážně poškodit zdraví. A navíc se chová jako závislák, takže nás děsí, jestli nemá k závislostem sklon a jestli se z energy drinků nepřesune za čas na něco, co ho “nakopne” ještě víc.

Marie (68), Vlašim.

reklama
reklama

Komentáře