Moje chvilka pohody

Vyséváme letničky

I když ještě mrzne, přípravy na léto zahrádkáře pěkně zahřejí. Nyní je totiž vhodná doba na setbu letniček.


Dřívějším výsevem si zabezpečíte květy už začátkem léta. Použijte k tomu výsevné misky a kvalitní, propařený substrát. Semínka vysejte, jemně zasypte zeminou a zalijte. Výsevy si označte, abychom při pozdějším přesazování neměli zmatek. Na vytvoření potřebného mikroklimatu můžete výsevy zakrýt průhlednou fólií a umístit je do zimní zahrady nebo na parapetní desku.


1 Zvažte, kterým letničkám se bude ve vaší zahradě dařit. Nekupujte příliš druhů.


2 Chcete-li si vysadit do zahrady něco netradičního, vyzkoušejte lískovníček chudokvětý (Corylopsis pauciflora). Rozkvétá už začátkem února. Jde o malý, rozložitě rostoucí keř vysoký sotva dva metry. Efektní jsou i listy.


3 Koncem února a celý březen můžete do kelímků nebo kořenáčů vysévat Ibiškovec jedlý. Ibišek můžete pěstovat i na balkoně, potřebuje však opěru. Dobře roste mezi okurkami – mají podobné nároky. Sbíráme třídenní až pětidenní plody.


4 Angínovník čínský pochází z teplejších oblastí východní Asie, můžete ho ale úspěšně pěstovat i u nás. Potřebuje slunné stanoviště, neutrální a propustné půdy. Dá se pěstovat i jako pokojová rostlina. Osivo vysévejte na přelomu února a března. Na záhon rostlinky vysazujte až v polovině května do sponu 50 × 50 cm. Na ochranu před prochladnutím se žvýká špička mečovitých listů.


5 Koncem února přeneste zimující muškáty na světlejší a teplejší místo. Vyjměte je z původních nádob, zkraťte kořeny a vysaďte je do čerstvého substrátu na balkonové kvetoucí rostliny. Přidat můžete také hnojivo s postupným uvolňováním živin.


6 V bezmrazých dnech opláchněte kmeny a silné větve vhodným zimním postřikem, ve zvrásněné kůře se ukrývá nejvíc přezimujících larev.


7 Ošetřujte broskvoně proti svízelné kadeřavosti. Nutné jsou až tři postřiky a navíc je vhodné střídat přípravky.


8 Řezem ošetřete vinnou révu. Zkraťte výhony vyrůstající z jednoletého a dvouletého dřeva, odstraňte všechny letorosty vyrůstající ze starého dřeva a také všechny suché a poškozené výhony.


9 Sklízejte zimní cibule, přezimující špenát, růžičkovou kapustu a kadeřávek.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden