Můj kousek štěstí

Zánět může být kdekoli

Zánět může být kdekoli

Zánětlivé procesy je třeba včas léčit, jinak mohou vést ke vzniku a rozvoji závažných onemocnění. Co je to vlastně zánět a jak ho rozpoznat? Zánět je obranná reakce organismu způsobená například infekcí.

Organismus nejprve reaguje v místě postižení a snaží se ho napravit. Pokud se to ale nepodaří a zánětlivá reakce trvá delší dobu, může přejít v zánět chronický, který je velmi nebezpečný. Navíc může dlouho nepozorovaně, bez zjevných příznaků.

Jeho přítomnost ale velmi oslabuje imunitní systém, a pak mohou nastat komplikace. Léčba chronického zánětu je obtížná Dlouhodobý zánět může vyprovokovat další nemoci, například diabetes, revmatické artritidy, lupus, onemocnění kardiovaskulárního systému, Alzheimerovu chorobu a další vážná onemocnění.

Přítomnost zánětu v těle určí pomocí krevního rozboru test CRP, některé příznaky ale můžete rozpoznat i sami. Jaké to jsou? Příznaky zánětlivého procesu v těle Jestliže se tyto příznaky objeví, je třeba obrátit se o pomoc k lékaři, který vám udělá příslušné testy.

Jejich zanedbání může mít až fatální důsledky. 1. Mírné bolesti v kloubech nebo svalech Většina lidí mírné bolesti kloubů ignoruje nebo podceňuje a domnívá se, že jsou způsobené například zimou, pracovním přetížením nebo že je mají ztuhlé stářím a podobně.

Pokud ale trvají delší dobu, mohou být příznakem zánětlivých procesů v kloubech nebo kostech a není radno je podceňovat. Zrovna tak jako bolesti svalů bez zjevné příčiny (úraz, namožení…). 2. Slabost Déle přetrvávající slabost, pokles sil nebo vyčerpanost je jasným signálem, že se v těle děje něco nedobrého.

Někdy se přidá i občasný průjem, nechutenství, zvýšené pocení. 3. Příznaky připomínající chřipku Zvýšená teplota, třesavka, ztráta chuti k jídlu, bolest v celém těle nebo bolest hlavy vznikající bez zjevné příčiny.

Jestliže takové příznaky vzniknou bez důvodu a trvají déle, aniž by se potvrdila opravdová chřipka,, může jít o nebezpečný stav, protože jde o příznaky probíhajícího zánětlivého procesu. 3. Vyrážka či zarudnutí Vyrážky na kůži, svědění či zarudnutí jsou častými příznaky alergických reakcí nebo některých infekčních onemocnění.

Poměrně často však mohou být způsobeny i svědectvím probíhajícím zánětem. V každém případě se obraťte na dermatologa, případně praktického lékaře. .

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden