Covid, nebo chřipka? Jak to poznat?

Protože Covid-19 je dosud ne moc známé onemocnění, vypadá to, jako by další nemoci snad přestaly existovat. Tak to ale samozřejmě není.

S podzimem se objevují zejména nachlazení, ale i chřipky, angíny, záněty průdušek a spousta dalších nemocí. Zejména chřipka může být za Covid-19 zaměňována. Rozeznat příznaky nemusí být vždy snadné – některé jsou podobné, ale jiné se přece jen liší. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Také vás může zajímat ...

Jak je to tedy s příznaky?

Horečka, silná únava, bolest těla a svalů, suchý kašel a zimnice – to jsou příznaky, které provázejí obě onemocnění. Příznaky chřipky jsou ale většinou intenzivnější, často přicházejí náhle a také inkubační doba je kratší, většinou mezi 2 a 3 dny. Ideální je ale nechat se proti ní očkovat.

Covid-19 se oproti chřipce projevuje většinou postupně a uvedené symptomy často doprovází dechová nedostatečnost.

Prvotních příznaků však může být mnohem více, mohou se objevit v různém pořadí a ne vždy u každého. Je to například ztráta čichu a chuti, bolesti hlavy, vyrážka či barevné změny na prstech, tzv. covidové prsty. Jde o zarudlé hrboly zejména na prstech u nohou, někdy i rukou, vyskytují se převážně u mladších osob. Naopak rýma obvykle nebývá ani u chřipky, ani u Covidu-19.

Chřipka

Hlavní příznaky: Náhlá horečka, zimnice, bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů, přecitlivělost pokožky, silná únava, malátnost, suchý kašel.

Méně obvyklé příznaky: nevolnost, ucpaný nos, zvracení, průjem

Závažné příznaky: bolest na hrudi, ztížené dýchání, zhoršující se kašel.

Co dělat: Zůstat ležet, brát léky tlumící horečku či kašel a vypotit se.

Covid-19

Hlavní příznaky: Horečka, ztížené dýchání, suchý kašel, silná únava.

Méně obvyklé příznaky: bolesti těla, bolest v krku, průjem, zánět spojivek, bolesti hlavy, ztráta chuti a čichu, vyrážka, covidové prsty.

Závažné příznaky: dýchací obtíže nebo dušnost, bolest nebo tlak na hrudi, ztráta řeči nebo schopnosti pohybu.

Co dělat: Pokud u sebe pozorujete některý z příznaků, doporučuje se zůstat v karanténě a telefonicky kontaktovat svého lékaře. Ten pak může vystavit žádanku k testování na Covid-19.

Nepodceňujte žádnou

Obě nemoci mohou být nebezpečné, zvláště pro lidi starší, s oslabenou imunitou či chronickými zdravotními problémy (cukrovka, vysoký krevní tlak, onemocnění srdce, ledvin, obezita a další.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama