Jak na drobná poranění

Nejjednoduším způsobem, jak odřeniny a drobné ranky ošetřit, je připravit si vhodný obklad, který ránu vyčistí a zároveň urychlí hojení. Přestože některé bylinky působí dezinfekčně, je zapotřebí vždy ránu co nejrychleji po jejím vzniku vyčistit či omýt kysličníkem a až pak použít obklad.

Odvar s dezifekčním účinkem

Také vás může zajímat ...

Poté, co si ránu či odřeninu vymyjete a vydezinfi kujete, můžete si připravit obklad, který zajistí, že se rána zahojí a předejde se vzniku zánětu. Lžíci macešky polní přelijte 200 ml vroucí vody a deset minut louhujte.

Odvar sceďte, nechte trochu vychladnout, ať se neopaříte, a odřeninu si pak odvarem polévejte nebo si do ní namočte hadřík a ránu si jím omývejte. Následně si můžete připravit některý z uvedených obkladů.

Šalvěj s medem Nejlepší bylinkou, jakou můžete na obklad využít, je šal
věj lékařská. Použijte čerstvou šťávu z bylinky a přidejte do ní trochu medu. Směsí pak potřete obvaz a ránu si jím zavažte.

Přikládejte jitrocel nebo přesličku

Natrhejte si jitrocel kopinatý, omyjte ho a jemně ho naklepejte, aby pustil šťávu. Takto si ho rovnou přiložte na postižené místo a převažte. Obklad si nechte klidně přes celou noc.

Přibližně 100 g sušené nebo čerstvé přesličky rolní namočte do půl litru vlažné vody. Následně patnáct až dvacet minut vařte a nakonec sceďte. Tekutinu nechte půl hodiny chladnout a pak si jí ránu omyjte. Ještě si do ní klidně namočte obvaz a ránu převažte. Do dvou dnů by se zranění mělo zahojit.

Kontryhelové listy

Zranění, které jste si přivodili, bolí a pálí? Pak je nejvhodnější obklad z kontryhelu obecného. Použijte především listy z byliny. Ty nahřejte nad párou a trochu
pomačkejte.

Budete-li používat nať, pak z ní vymačkejte šťávu. Tou si odřeněniny pomažte. Anebo rovnou přiložte nahřáté listy a pak si ránu obvažte. Opět nechte působit klidně přes celou noc.

Hojivá mastička

Natrhejte si čerstvé jetelové květy a nechte je jeden den vadnout, aby nebyly úplně čerstvé. Pak je zalijte rostlinným olejem, nejlépe olivovým nebo řepkovým. K maceraci používejte nejlépe tmavou uzavíratelnou sklenici.

Po naplnění ji uzavřete a nechte šest týdnů odležet na suchém a stinném místě. Pokud ale potřebujete mastičku co nejdříve, bylinu s olejem vložte do sklenice a zahřívejte ji ve vodní lázni po dobu čtyř hodin.

Voda ale nesmí nikdy dosáhnout bodu varu. Poté, co macerát zchladne, ho přefi ltrujte a přidejte do něj včelí vosk. Použijte takové množství, jaké chcete. Důležité je, aby byla mast dobře roztíratelná. Raději začněte menším množstvím.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...