Jaká jsou rizika líbání?

Jak známo, polibkem můžete chytit různé běžné nemoci, například rýmu, kašel, chřipku nebo angínu. Víte ale, že líbáním lze přenést i zubní kaz?

Tedy přenáší se bakterie, která ho způsobuje. Z líbání si můžete odnést i meningitidu nebo zárodky bakterie Helicobacter pylori, kvůli níž se vám mohou udělat žaludeční vředy.

Také vás může zajímat ...

Líbání vytváří také optimální podmínky pro přenos mononukleózy, což je virová infekce, která se mimo jiné přenáší i slinami. Ohroženi jsou lidé v jakémkoliv věku, nakažení však napomáhá snížená imunita. Nemoc naštěstí propukne zhruba pouze u pěti procent lidí. Možná budete překvapeni, ale po vášnivé líbačce se můžete nakazit i syfilitidou.

Stačí k tomu drobná ranka, třeba dáseň poškozená zubním kartáčkem, nebo si můžete uhnat i žloutenku typu B, jejíž virus napadá hlavně játra.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...