K čemu je dobrý vitamin C?

Vitaminy jsou pro lidské tělo nenahraditelné živné látky nezbytné k udržení pevného zdraví.

Díky vitaminům mohou orgány správně fungovat, my se cítíme dobře a jsme odolní různým nemocím. Vitaminů existuje celá škála, většinu z nich můžeme nalézt ve stravě, některé je třeba při jejich nedostatku doplňovat pomocí farmaceutických doplňků stravy. Proč naše tělo potřebuje vitamin C, kde ho najít a jak nejlépe doplňovat?

Také vás může zajímat ...

Nejznámější céčko

Vitamin C je důležitý pro správné fungování buněk v těle, protože se tato látka podílí na tvorbě mezibuněčné hmoty. Hodně z nás si pod tímto nejznámějším vitaminem představí pojem správná obranyschopnost našeho těla a věčný boj s podzimními virózami a chřipkami. Je to tak! Na rozdíl od zvířat se člověk neumí vitaminem C přirozeně zásobovat.

Hitparáda vitaminů

Dostatečné množství tohoto vitaminu se nachází především v zelenině a ovoci. Kdo by neznal starou známou poučku, že především citrusové plody jsou na tento vitamin velmi bohaté. Hitparádu plodů s největším jeho obsahem na miligram hmoty jasně vede šípek následovaný černým rybízem, po něm následuje růžičková kapusta, kiwi a brokolice.

Málokdo ví, že podobný obsah vitaminu C má vedle pomeranče například i zelí.

Předávkování nehrozí

Pokud je vitaminu C nedostatek, lidské tělo má zpomalený růst, člověku se více kazí zuby, lidé s jeho nedostatkem mají také sklon k podrážděnosti. Vitamin C je také důležitý především pro osoby, které kouří, žen užívajících antikoncepci, v těhotenství, po fyzické námaze a při infekci.

Doporučená denní dávka vitaminu C je 60 mg, k předávkování prakticky nemůže dojít, protože přebytečnou látku člověk vždy vyloučí močí.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...