Moje chvilka pohody

Když pejska trápí rýma

Většina psů je odolných a ani delší pobyt v zimě a větru se na jejich zdraví nijak nepodepíše. Ale i tak se může stát, že se při snížené imunitě pes nachladí, chytne rýmu nebo kašel.


Nos psa je skutečně ojedinělý orgán, který dokáže zachytit sebemenší pach, strach, radost, vybrat si toho správného partnera a pamatovat si spoustu čichových zážitků. Naštěstí tento úžasný psí smysl není často napadán nemocemi a většinu nemocí nosu lze vyléčit.


Jaké choroby trápí psí nos?


Virová infekce je nejčastější příčinnou rýmy nebo zánětu nosních dutin. Primární bakteriální zánět dutin či rýma je u psů spíše výjimkou, ale sekundární bakteriální infekce jsou častou komplikací virových infekcí. Alergická rýma či zánět dutin se mohou objevovat sezónně v závislosti na produkci pylů nebo v průběhu celého roku jako reakce na znečištěné životní prostředí, prašnost, plísně, parfémy, osvěžovače vzduchu či toxické chemikálie. Rýmu a zánět může také způsobit absces kořene zubu, pokud se rozšíří do čelistní oblasti. Občas může také psa dráždit vdechnutý předmět. Nestává se to často, protože pes většinu vdechnutých částic ihned vydechne. Někdy ale může vdechnout třísku, osinu nebo nějaký jiný miniaturní předmět, který uvízne v nosní dutině a následně působí podráždění a infekci.


Příznaky jednotlivých nemocí


Když zvířeti teče z nosu, kýchá, odmítá jíst a ani na procházku se mu nechce, je to známka toho, že se necítí dobře. Mezi další příznaky nachlazení patří zarudlé sliznice, nepřirozená odmítavost, pravidelné kýchání, výtok z nosu (vodnatý nebo zabarvený), tření nosu packou, chrápání, dýchání s otevřenou tlamou, kašel nebo občasný nástup teploty. Kýcháním se pes snaží zbavit hlenu v horních cestách dýchacích, nejčastěji doprovází akutní rýmu. U rýmy chronické se kýchání objevuje jen občas. Přítomnost cizího tělesa v nosní dutině je provázena bouřlivým kýcháním a někdy také krvavou rýmou vytékající převážně z jedné nosní dírky. Nádorové či plísňové onemocnění se často projevuje výtokem rýmy z jedné nosní dírky a až později z obou nosních dírek.


Domácí léčba


Nachlazeného pejska udržujte v klidu a teple, choďte jen na krátké procházky. Pro celkové posílení imunity vašeho psa je dobrý vitamin C. Přidejte mu do krmení kyselé zelí, nastrouhané jablko, mrkev nebo červenou řepu. Výborným pomocníkem jsou také bylinky (bazalka, rýmovník, heřmánek) nebo jitrocelový sirup, pokud má pejsek začínající kašel. Dohlédněte na to, aby pes dostatečně pil, protože i mírně zvýšená teplota může zvíře rychle dehydratovat. Rozhodně psovi nepodávejte žádné léky, které jsou určené pro člověka. Pokud rýma a kašel do dvou dnů neustoupí, nebo se příznaky zhorší, navštivte veterinárního lékaře.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden