Když zlobí štítnice

Snížená nebo naopak zvýšená funkce štítné žlázy může nadělat spoustu potíží. Ty nás pak výrazně omezují v běžném životě. Netrápí vás také?

Pokud jste často unavení a ospalí, je vám stále zima, celkově se cítíte slabí, případně se přidávají i bolesti svalů a kloubů, na vině může být snížená funkce štítné žlázy. Tato porucha spočívá v tom, že žláza produkuje nedostatek hormonů, což vyvolává zpomalení takřka všech procesů v organismu, včetně nižší spotřeby kyslíku.

Také vás může zajímat ...

Pacienti s touto diagnózou také mívají zvýšenou hladinu cholesterolu a přibývají na váze. Průvodním jevem hypotyreózy je rovněž zácpa a nadměrné zadržování tekutin.

Horší paměť, lámavé nehty

Při snížené funkci štítné žlázy se také zhoršuje paměť a tedy i schopnost učit se a soustředit se na něco je také obtížné. U mužů se může objevit impotence, u žen pak problémy s menstruací.

Nenápadnými příznaky snížené funkce štítné žlázy je suchá a šupinatá kůže spolu se špatnou kvalitou nehtů a vlasů.

Nadměrné pocení, nespavost

Projevy zvýšené funkce štítné žlázy jsou v podstatě opačné. Objevuje se zrychlený tep, bušení srdce, pacienti nevydrží dlouho sedět, působí nervózně, podrážděně, třesou se jim ruce a často mívají vypoulené oči.

K příznakům této poruchy štítné žlázy rovněž patří nadměrné pocení, nespavost a špatné snášení horka. Dochází rovněž k rychlejší látkové výměně ve střevech a zrychlený metabolismus pak způsobuje jednak rychlé ztrácení na váze, ale vyvolává také pocity velkého hladu, žízně a časté průjmy.

Člověk s hypotyreózou může mít abnormálně vysoký krevní tlak, u starších pacientů se mohou objevit problémy se srdcem.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

reklama