Můj kousek štěstí

Mandragora – obávaná bylina čarodějnic

Stará pověst říká, že když vytáhnete kořen mandragory ze země, vydá tak strašný skřek, že ti, co ho zaslechnou, zešílí nebo dokonce zemřou.

Mandragora lékařská je krásná rostlina, květy jsou fialové až bělavé a mají tvar zvonku.Kořen mandragory, stejně jako kořen ženšenu, nápadně připomíná tvar lidského těla. Od pradávna se mu přisuzovaly magické účinky. Řekové zasvětili mandragoru bohyni lásky Afroditě, protože věřili, že je silné afrodiziakum.Mandragora byla důležitou součástí všech lektvarů lásky. Výtažky z kořene získávali Řekové tak, že oloupaný kořen vařili v octu nebo víně, které pak pili a dosahovali tak stavu omámení. Ženy nosily sušený kořen mandragory jako talisman, aby byly pro muže přitažlivé a také plodné.

Ďáblova rostlina?

Čarodějnice používaly mandragoru na vymítaní ďábla a zlých duchů a ochranu před nimi. Účinky mandragory na lidské tělo však nejsou pouhou pověrou. Rostlina obsahuje látky, především alkaloidy, které mají na lidský organismus velmi silný účinek, při předávkování je dokonce mandragora smrtelně jedovatá.Šťáva z kořene se užívala jako sedativum a narkotikum, analgetikum k utlumení bolestí při operacích či silných bolestech, pomáhala nemocnému spát a odpočinout si. Z její šťávy se vyráběly obklady na zánětlivá a vředovitá onemocnění kůže.Mandragora byla jednou ze základních ingrediencí lektvarů čarodějnic, mágů a šamanů. Kořen se přidával do různých mastí a nápojů s halucinogenními účinky. Takové nápoje a lektvary sloužily k věštění budoucnosti, čarování a zaklínání, umožňovaly cestování do jiných světů.I zralé žluté plody se někdy pojídaly pro dosažení hlubokého spánku, doprovázeného silnými vizuálními sny. .

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden