Moderní léčba diabetes 3 v 1

Moderní léčba diabetes 3 v 1

Diabetes zvyšuje hladinu krevního cukru, což vede k řadě nežádoucích zdravotních problémů. Pomoci může takzvaná léčba 3 v 1. Mezi nejčastější problémy diabetu 2. typu patří rozvoj srdečně-cévních onemocnění, ale také postižení nervů a nárůst hmotnosti.

U pacientů s cukrovkou vzniká dříve takzvaná ateroskleróza, tedy kornatění tepen, při němž dochází k ukládání tukových částic, vápníku a dalších látek do cévní stěny.

Také vás může zajímat ...

Rozsáhlejší poškození tepen a větší náchylnost k praskání vzniklých plátů vede k vyššímu počtu akutních infarktů horším výsledkům léčby těchto komplikací.

Častější je také postižení malých tepen, vedoucí například k poškození ledvin nebo vyššímu riziku vzniku srdečního selhání. Na tyto různé komplikace umírá téměř polovina pacientů s cukrovkou.

Přitom je dnes k dispozici moderní léčba založená na účincích hormonu GLP-1, která se nezaměřuje jen na úpravu hladiny cukru v krvi, ale i na ovlivnění dalších rizik zkracujících délku života a zhoršujících jeho kvalitu.

Moderní léky chrání hned třikrát Léky založené na působení hormonu GLP-1 kromě velmi účinného zlepšení kompenzace cukrovky také dokážou významně snižovat hmotnost diabetika a bylo u nich prokázáno i snížení rizika srdečně-cévních onemocnění.

Tyto léky jsou podávány injekčně jednou nebo dvakrát denně, u některých jen jednou týdně. I proto dvě nejvýznamnější odborné společnosti zabývající se diabetem nyní navrhly, aby tyto léky byly u diabetu 2.

typu injekčními léky první volby. Pacient si může injekce píchat sám pomocí speciálního pera, u kterého lze nastavit i potřebnou dávku léku. Jak to funguje?

Hormon GLP-1 slinivce břišní signalizuje, aby vytvářela inzulin, a tím se zvyšuje jeho tvorba, což pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi, protože ho odvádí z krevního oběhu k buňkám.

Tam je buď ukládán, nebo použit jako zdroj energie. GLP-1 také pomáhá zastavit uvolňování cukru z jater do krevního oběhu. Zatím se tak léčí ale jen asi 5 % diabetiků 2. typu. Lék není bohužel předepisován všem potřebným.

Brání tomu omezení zdravotních pojišťoven, která tuto léčbu omezují, případně ji vůbec neproplácejí. Včasné nasazení léku by však zabránilo komplikacím a ušetřilo značné náklady na jejich léčbu. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama