Můj kousek štěstí

Nehty mohou signalizovat různé nemoci

Vzhled našich nehtů je často odrazem našeho zdraví. Právě na nich často poznáte, jestli máte nedostatek nějakého vitamínu, minerálu, dokonce i aktuální nebo blížící se nemoc.

Nehet by měl být narůžovělý, lesklý, hladký obvykle s bílou částí ve tvaru půlměsíčku u kořene. Nerostou všem stejně, obvykle asi o milimetr týdně, u starších lidí pomaleji, na nohách jsou silnější a rostou pomaleji než na rukou. Málokdo má ale nehty dokonalé od přírody, kromě rýh, prohlubní, vroubků, hrbolků, změn barvy a malých skvrnek se mohou objevit i lámavost či třepení. Nezvyklé změny bez zjevné příčiny byste neměli brát na lehkou váhu.

Rýhy na nehtech
Obvykle vede přes celý nehet, častěji podélně, někdy vodorovně, nebo také ve formě malých dolíčků. Objevují se na nehtech rukou i nohou. Mohou značit špatné čištění organismu a nedostatečný příjem tekutin, vlnité rýhy jsou následkem vyššího obsahu zplodin v těle. Svislé rýhy odkazují na špatné vstřebávání živin v trávicím ústrojí. Často vznikají stárnutím a s přibývajícím věkem se objeví téměř u každého. Vodorovné rýhy jsou nebezpečnější, značí poruchy tvorby rohoviny. Objevují se po infekčních nemocech (tyfus, malárie) nebo při cukrovce, onemocněních srdce a podobně. Vypovídají o poškození růstu nehtu, špatné výživě nebo nedostatku zinku.

Bílé skvrnky
Vznikají třeba po otravách těžkými kovy, po infarktu i horečce. Někdy jsou však vrozené nebo způsobené ekzémem. Bílé flíčky a bledé nehty mohou znamenat také chudokrevnost, onemocnění jater, nedostatek železa, vitaminů A a B, zinku, podvýživu. ukládání vápníků v ledvinách (na prsteníčku), střevech (prostředníček) nebo plicích (ukazováček). Téměř celý mléčně bílý nehet bývá spojován s chronickým ledvinovým onemocněním. Mohou signalizovat cukrovku, lupénku, Raynaudovu chorobu, stárnutí i trauma.

Změny barvy nehtu
Nejčastější příčinou zažloutlých nehtů bývá plíseň, nehty se navíc později začnou třepit a lámat. Mívají je také kuřáci, pacienti se žloutenkou, poruchami štítné žlázy, onemocněním plic, cukrovkou, lupenkou, oslabením jater i ti, kdo dlouhodobě užívají některá antibiotika.
Máte-li nehty zbarvené do hnědočerna, zpozorněte, může se jednat o melanom. Zarudlá nehtová lůžka značí střevní problém, například nadýmání nebo zácpu. Jsou-li hodně tmavá, v krvi je příliš mnoho červených krvinek. Namodralá nehtová lůžka mohou signalizovat srdeční vady, míchání žilní a tepenné krve v srdci, nedostatek kyslíku, plicní infekce nebo cukrovku.

Narušené nehty
Pokud nehtovým lůžkem prosvítají bodová krvácení, může jít o zánět osrdečníku. Vypouklé nehty bývají při onemocnění plic a problémech se štítnou žlázou, mohu značit i nedostatek železa. Třepení nehtů může signalizovat plíseň, problémy se štítnou žlázou, chudokrevnost, ekzém, artritidu nebo lupénku. Lámavé nehty zase nedostatek esenciálních mastných kyselin, vápníku, vitaminu C či B.

Dobré rady:
Rýhy na nehtech neobrušujte, můžete tím jejich stav ještě zhoršit.
Nehty posílí výluh z přesličky, ve kterém je budete několikrát týdně 15 minut namáčet.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden