Potraviny, které byste měla jíst v přechodu

Během menopauzy se můžete potýkat s řadou nepříjemných projevů, které se zásadně mohou podepsat na vaší psychické i fyzické stránce. S těmito potravinami je hravě zvládnete ukočírovat.

Návaly, pocení, tloustnutí, deprese, to je jen malá část obtíží, se kterými se v průběhu menopauzy můžete setkat. Správná životospráva, zdravý pohyb a omezení škodlivých vlivů, jako jsou kouření či pití alkoholu, má však na organismus pozitivní vliv.

Také vás může zajímat ...

1. Celozrnné pečivo a ovesné vločky

Ženy v menopauze se velmi často potýkají s úzkostmi, které bývají spojené s poklesem hladiny serotoninu. Vezme-li si například kus čokolády, hladina serotoninu se okamžitě zvýší. Nálada se sice zlepší, dojde ale k přibývání na váze a je tu začarovaný kruh.

Pokud vás právě tento problém trápí, zkuste zařadit do jídelníčku dostatek správných sacharidů, například ovesné vločky, celozrnné pečivo, jablko nebo mrkev.

Právě tyto potraviny dokážou srovnat hladinu hormonů v krvi.

2. Mléko a losos

Víc než v kterémkoli jiném období hrozí právě v menopauze vznik osteoporózy, která především starším ženám komplikuje život. Předejít jí lze především zvýšenou konzumací vápníku. Optimální doporučená denní dávka je kolem 1200 miligramů, proto si tuto dávku nezapomeňte hlídat.

Velké množství ho najdete například v mléku, sardinkách, lososu nebo mandlích.

Stejně spolehlivě ale zafungují i listová zelenina nebo sezamová semínka.

3. Tuňák a vaječný žloutek

Aby tělo mohlo správně a maximálně absorbovat již výše zmíněný vápník, potřebuje k tomu dostatek vitaminu D. Ten je možné získat v určité míře ze slunečních paprsků, je dobré ho ale doplňovat i formou potravin.

Najdete ho především v různých druzích ryb, jako jsou tuňák, losos, makrela, ale také ve vaječných žloutcích, sádle či houbách.

4. Lněné semínko a hnědá rýže

Valná většina žen se v menopauze potýká i se zácpou.

Důležité proto je doplňovat vlákninu, která působí jako prevence zácpy, a navíc i srdečních onemocnění. Velké množství jí obsahuje lněné semínko, které ukrývá i některé sloučeniny podobné estrogenům, jež upravují hladinu hormonů.

Kromě lněného semínka obsahují vlákninu také hnědá rýže, mandle, kukuřice či sušené ovoce.

5. Ryby a brokolice

V neposlední řadě byste v období menopauzy měla chránit svůj mozek. A to hlavně tím, že budete konzumovat ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které zlepšují paměť a snižují riziko demence a dalších onemocnění.

Stejně dobře jako ryby poslouží i listová zelenina, zejména špenát a brokolice. Obsahuje lutein, který navíc prospívá očím..

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

reklama