Pro dobrý zrak

Zrak je nejdůležitější smysl, bohužel o něj obvykle příliš nedbáme. Zbytečná zátěž a zlozvyky se však mohou na očích podepsat.

Přitom pro dobrý stav zraku můžeme sami udělat hodně. Stačí dodržovat pár zásad.

Také vás může zajímat ...

Preventivní prohlídky

O tom, že je důležité po pětačtyřicítce pravidelně navštěvovat očního lékaře – oftalmologa, mnozí vůbec netuší a vypraví se k němu až tehdy, kdy je tam problémy doženou. I ty však často řeší samoléčbou. Žádné oční potíže byste ale neměli nepodceňovat. Nezanedbávat pravidelné kontroly zraku je zvlášť důležité, pokud trpíte cukrovkou, obezitou nebo vysokým krevní tlakem.

Nebezpečné slunce

Sluneční paprsky dokážou na nechráněných očích udělat pěknou paseku. Zánět spojivek je to nejmenší, co si od moře, z hor, z pobytu na slunci bez slunečních brýlí lze odnést. Dlouhodobé vystavení intenzivním slunečním paprskům může způsobit šedý zákal a ve výjimečných případech i poškození sítnice. Může být příčinou vzniku rakoviny kůže očních víček a spojivky.

Na slunečních brýlích se proto nevyplatí šetřit. Sluneční brýle noste i v případě, že se slunce schovává.

Až 80 % UV záření totiž pronikne i nízkou oblačností a sluneční paprsky tak mohou škodit očím, i když je pod mrakem.

Záření unavuje

Záře, kterou vydávají nejen monitory počítačů, ale i displeje telefonů a tabletů nebo televizní obrazovky očím sice zásadně neškodí, ale může vést k únavě očních svalů. Vysokoenergetické modré světlo, které tyto přístroje vyzařují, je podle odborných výzkumů jednou z příčin věkem podmíněné makulární degenerace – nejčastějšího viníka ztráty zraku u starších lidí. Modrá oblast světelného spektra může také přispívat k poškození sítnice, a navíc blokuje vylučování melatoninu, hormonu, který je zodpovědný za řízení denních rytmů v těle, což může vést k poruchám spánku.

Zdravá strava

K dobrému fungování oka přispívá nemalým dílem strava. Dopřejte jim potraviny s antioxidanty, vitaminem A, luteinem, aminokyselinami atd., jako jsou mrkev, vejce, mořské ryby, listová zelenina (špenát, kapusta), kukuřice, sója, borůvky, česnek, rajčata, ořechy, semínka, olivový olej a jiné.

Správná hygiena

Oči vyžadují i přísnější hygienu. Pozor si dejte i na kosmetiku, používání prošlých přípravků může vést k řadě potíží, jako je infekce nebo alergická reakce. Nejrizikovější položkou je řasenka, která je častou příčinou zánětu spojivek a dalších očních infekcí.

Zvlášť pečliví na čistotu musí být nositelé kontaktních čoček – je nutné dodržovat všechna pravidla jejich vkládání a vyjímaní a vyměňovat je ve stanovených intervalech.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...