Sedm zásad pro život po infarktu

S akutním infarktem u nás skončí v nemocnicích ročně téměř sto tisíc pacientů. Když je infarkt podchycen včas, jsou prognózy dobré. To, jak rychle se navrátíte do běžného života a nakolik prodělané onemocnění ovlivní váš život, může do značné míry ovlivnit každý sám.

1. Dodržujte léčbu

Také vás může zajímat ...

Užívat pravidelně léky, když se cítíte celkem fit může být otravné. Ale lékaři vědí, co dělají. Rozhodně byste proto měli chodit pravidelně na prohlídky a přesně dodržovat předepsanou medikaci. Změny nechte na odbornících.

2. Dejte si pozor na cholesterol

Zvýšená hladina cholesterolu je jednou z hlavních příčin srdečně cévních onemocnění. Hlídat by si ji měl každý a po padesátce si ji nechat pravidelně měřit. Pacienti po infarktu ale musí být obzvláště obezřetní. To znamená nejenom pravidelné testy, ale i dodržování zdravé životosprávy.

3. Hlídejte si krevní tlak

Vysoký tlak je tichý zabiják. Kdo má problémy se srdcem, měl by si pořídit domácí tonometr a měřit si tlak tak často, jak mu to předepíše lékař. O svém stavu by si pak měl vést záznamy. Pro lékaře je to velmi vítaná pomoc, která umožňuje upravit péči podle okamžité potřeby.

4. Jezte zdravě

Strava plná tuků, cukru a soli nejenom že vede k nadváze, ale přímo poškozuje cévy. Nechte si od lékaře poradit, jak se máte stravovat a pak to důsledně dodržujte. Budete zdravější, štíhlejší a budete mít více energie.

5. Zbavte se zlozvyků

Cigareta a pivo, nebo dokonce sklenička něčeho ostřejšího. Na tyhle zlozvyky po infarktu zapomeňte, pokud se na hranici života a smrti nechcete dostat opakovaně.

6. Buďte aktivní

O tom, jaký pohyb je pro vás vhodný, se poraďte s ošetřujícím lékařem. Lámat rekordy krátce po návratu není rozumné, ale přestat se hýbat, kvůli tomu, že vás postihl infarkt, je ještě horší. Sportujte pravidelně a dávkujte si pohyb podle pokynů odborníka.

7. Buďte na sebe hodní

Infarkt není žádná legrace. Když se z něj zotavujete, udělejte vše pro to, abyste se vyhnuli stresu. Zbytečně se nepřetěžujte, své aktivity upravujte podle svého zdravotního stavu. Třeba příliš velká námaha, když je horko, vám rozhodně dobře neudělá. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...