Moje chvilka pohody

Tlapky, uši, oči. Jak se o ně starat?

Péče o psa neznamená pouze venčení, krmení a očkování. Zahrnuje celou škálu dalších činností. Pravidelně mu musíte kontrolovat a čistit také oči a uši nebo prostříhávat tlapky.

Mnoho pejskařů svým čtyřnohým mazlíkům pravidelně čistí zuby a svědomitě se stará i o jejich srst, buď ji stříhají, kartáčují nebo trimují. Na péči o tlapky, uši a oči už ale hodně páníčků zapomíná. Toto zanedbání však může způsobit celou řadu (i vážných) zdravotních problémů.


  • 1 Ranní ospalky netrápí pouze lidi, ale také pejsky. Každé ráno byste měli psovi řádně očistit oči i jejich okolí. Nejlepší je nějaký speciální oční sprej nebo vodička pro psy, do které namočíte vatový tamponek a tím pak pejskovi oči očistíte. Pokud se dostanete se psem do nějakého prostředí, kde je mnoho prachu, je dobré psovi preventivně oči prokapat borovou vodičkou, která má antibakteriální a dezinfekční účinky, aby nedošlo k zánětu.

  • 2 Psi s převislými víčky (baset, boxer) nebo plemena, která mají krátkou lebeční klenbu (mops, grifon) potřebují větší péči. Jejich oči více slzí, proto je nutné oči každý den otírat navlhčeným ubrouskem. Psům otírejte i okolí očí, na srsti často ulpívají slzy a zanechávají nehezké stopy. Pokud má váš pes na hlavě delší srst, která oko dráždí, je dobré uvazovat mu culíček nebo srst zastřihávat tak, aby nezasahovala do oka. Mohlo by dojít například k poškrábání rohovky.

  • 3 Ucho psa, podobně jako to lidské, je samočistící. Kontrola a případná očista stačí jednou týdně. Pokud má pes vnější zvukovody čisté, není nutné je čistit za každou cenu. V případě, že ouško trochu zapáchá nebo je zašpiněné, aplikujte psovi do ucha čistící kapičky a ušní boltec a zevní část zvukovodu, která je snadno dostupná prstem, opatrně vytřete a vysušte vatovým tamponkem nebo speciálními vatovými tyčinkami pro psy.

  • 4 Některá plemena mají k tvorbě ušních zánětů větší předpoklady než jiná – obecně jsou to psi se svěšenými boltci a zvýšenou tvorbou ušního mazu, patří sem například kokršpanělé, retrívři nebo baseti.

  • 5 Tlapky patří k nejvíce namáhaným částem psího těla, proto potřebují pravidelnou péči po celý rok. Mazat polštářky na tlapkách byste měli speciálními mastičkami nebo vazelínou jak zimě, kdy se chodníky sypou solí, která může mít za následek popraskání tlapek, tak v létě, kdy je zem rozpálená od slunce.

  • 6 Důležité je i prostřihávání srsti mezi polštářky, aby pejskovi při chůzi tlapky neklouzaly. A zapomínat byste samozřejmě neměli ani na pravidelné zastřihání drápků.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden