Moje sladké tajemství

V domácí lékárničce by neměl chybět řepík lékařský

Řepík lékařský patří k bylinkám, které byste měli mít doma vždy po ruce. Má totiž silné protizánětlivé účinky, takže jej ocení všichni, které trápí revmatické bolesti kloubů nebo kožní potíže.

 

Od června do září si můžete v přírodě nasbírat kvetoucí nať řepíku lékařského. Tuto užitečnou bylinku najedete na suchých loukách, mezích, v křovinách, okrajích lesů či podél cest. Řepíková nať se suší suší zavěšená ve svazcích nebo rozložená v tenkých vrstvách na lískách.

Na problémy s dásněmi i bronchitidu

Řepík lékařský je skutečně mnohostranná bylinka. A to díky tomu, že obsahuje prospěšné třísloviny,  silice, hořčiny a flavonoidy. Tyto látky mají silné protizánětlivé a svíravé účinky, takže se řepík skvěle uplatní  při problémech s dásněmi, hlasivkami, bronchitidě, nastydnutí nebo revmatismu.

Řepík také pozitivně stimuluje činnost žlučníku a spolehlivě pomáhá s detoxikací jater, zlepšuje metabolismus tuků a hladinu cholesterolu v krvi.

Příprava nálevu je jednoduchá

Při zevním užití se řepíkový nálev osvědčil jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině a při zánětech horních cest dýchacích. Dále je vhodný k obkladům při kožních vyrážkách a odřeninách nebo při léčbě hemoroidů.

A jak si takový nálev připravit? 1 – 2 polévkové lžíce usušené řepíkové natě zalijte 300 ml vařící vody, krátce povařte a nechte 20 minut vyluhovat v uzavřené nádobě. Pak sceďte a použijte k oplachům nebo přípravě obkladů.

Zabírá na průjmy i ledvinové kameny

Při vnitřním užití se řepík pozitivně stimuluje vylučování žluči, působí proti průjmům a má také diuretické účinky. Proto se používá při poruchách trávení a látkové výměny, při katarech žaludku a střev spojených s průjmy, při žlučníkových a ledvinových kamenech a při zánětech močových cest.

To všechno jsou dost dobré důvody, proč byste si měli nasbírat řepíkovou nať do zásoby. Pokud si však nejste jistí, že tuto bylinku spolehlivě poznáte, jistě ji koupíte v každé dobré lékárně.

Řepíková tinktura regeneruje játra

Pokud se vám nechce několikrát denně vařit řepíkový čaj, můžete si doma vyrobit řepíkovou tinkturu. K její výrobě budete potřebovat 100 g nadrobno nasekané čerstvé řepíkové natě a 500 ml čirého vysokoprocentního alkoholu.

Nasekanou nať vložte do sklenice a zalijte ji alkoholem tak, aby byla úplně ponořená, a důkladně uzavřete. Za občasného protřepávání nechte alespoň 3 týdny louhovat, pak sceďte přes husté sítko nebo čisté plátýnko. Nakonec hotovou tinkturu přelijte do čisté lahve.

Pokud budete chtít řepíkovou tinkturu využít jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině a bolesti v krku, nakapejte si pár kapek do sklenice vody. Jako kúra pro regeneraci jater se používá dvakrát denně 10 kapek ve sklence vody, kterou pochopitelně vypijete. Řepíková tinktura je rovněž skvělá jako mazání při revmatismu.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden