Vyzrajte na kuří oka

Vyzrajte na kuří oka

Kuří oko se často objeví, když to nejméně čekáte, a dokáže pěkně znepříjemnit chůzi. Tyto nepříjemné a bolavé výstupky na kůži nohou trápí zejména ženy.

Kožní výstupek žluté či žlutošedé barvy zvaný kuří oko může být velký až 1 cm. Objevuje se nejčastěji na chodidlech, na nártu, zejména na kloubech a vystupujících kostech, někdy i mezi prsty. Často bývá dost bolestivé.

Také vás může zajímat ...

Komu hrozí?
Nejspolehlivěji si ho „vyrobíte“ nošením nevhodné obuvi, hlavně úzké, nepadnoucí a s vysokými podpatky, která tlačí a otírá kůži. Mezi ohrožené patří i starší lidé, jejichž kůže ztrácí pružnost a tukové „polštářky“, ti, kdo tráví hodně času vestoje, lidé s plochýma nohama, kladívkovými prsty, vbočenými palci nebo artritidou.

Možnosti léčby Obvykle stačí navštívit pedikérku, která kuří oko seřízne žiletkou a přelepí náplastí na kuří oka. Ta obsahuje kyselinu salicylovou, která rozpouští keratinový povlak, z něhož se kuří oko a jeho okolí skládá. Také je možné nechat si ho odstranit pomocí laseru, to je ale poněkud bolestivé.

Pokud ale trpíte cukrovkou, potížemi s krevním oběhem nebo křehkou kůží, poraďte se nejdřív s lékařem.

Toho byste měli navštívit i v případě, že kuří oko vykazuje známky infekce – zhoršující se bolestivost, hnis, otok nebo zarudnutí.

Domácí ošetření Máte-li šikovné ruce, poradíte si s kuřím okem i doma. Použijte gelové náplasti z lékárny, které změkčí tvrdou kůži a po teplé koupeli pak můžete kuří oko „vydloubnout“. Udělejte to ale opatrně, nešetrný přístup by mohl způsobit krvácení a infekci. Můžete si také udělat obklad z cibule a octa.

Plátek cibule několik hodin máčejte v octu a večer ho připevněte náplastí nebo obvazem k postiženému místu. Ráno si nohy důkladně omyjte. Postup opakujte každý večer, dokud se jádro kuřího oka nevyloupne.

Počkejte, až kuří oko zbělá, a pak odumřelou kůži opatrně odstraňte ostrým nožíkem nebo žiletkou, místo osušte a přelepte náplastí na kuří oka.

Nedovolte mu návrat Základem je samozřejmě pravidelná péče o nohy – pedikúra, a to jak domácí, tak profesionální. Alespoň jednou týdně ponořte večer nohy na 10 minut do teplé lázně, která je změkčí; můžete přidat i koupelovou sůl. Pak opatrně obrušujte tvrdou kůži na chodidlech kvalitní pemzou, nohy osušte a promažte hydratačním krémem.

Ideálně je natřete silnou vrstvou krému, navlékněte si ponožky a nechte ho působit přes noc. Ráno bude kůže krásně jemná a kuří oko nedostane šanci. Nejlepší prevencí je nošení vhodné, pohodlné a padnoucí obuvi. Vyhněte se také nošení ponožek či punčoch ze syntetických neprodyšných materiálů.

Jistě neuškodí ani nošení měkkých vložek v botách nebo dalších ortopedických ochranných pomůcek, jako jsou gelové polovložky, chrániče palce či malíčku a další.

Víte, že…
…na kuří oka platí i kyselina mravenčí? Koupíte ji v lékárně.
…kuří oka mezi prsty jsou někdy nazývána „měkká“, ta běžnější zase „tvrdá“.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...