Můj kousek štěstí

Vyzrajte na kuří oka

Vyzrajte na kuří oka

Kuří oko se často objeví, když to nejméně čekáte, a dokáže pěkně znepříjemnit chůzi. Tyto nepříjemné a bolavé výstupky na kůži nohou trápí zejména ženy.

Kožní výstupek žluté či žlutošedé barvy zvaný kuří oko může být velký až 1 cm. Objevuje se nejčastěji na chodidlech, na nártu, zejména na kloubech a vystupujících kostech, někdy i mezi prsty. Často bývá dost bolestivé.

Komu hrozí?
Nejspolehlivěji si ho „vyrobíte“ nošením nevhodné obuvi, hlavně úzké, nepadnoucí a s vysokými podpatky, která tlačí a otírá kůži. Mezi ohrožené patří i starší lidé, jejichž kůže ztrácí pružnost a tukové „polštářky“, ti, kdo tráví hodně času vestoje, lidé s plochýma nohama, kladívkovými prsty, vbočenými palci nebo artritidou.

Možnosti léčby
Obvykle stačí navštívit pedikérku, která kuří oko seřízne žiletkou a přelepí náplastí na kuří oka. Ta obsahuje kyselinu salicylovou, která rozpouští keratinový povlak, z něhož se kuří oko a jeho okolí skládá. Také je možné nechat si ho odstranit pomocí laseru, to je ale poněkud bolestivé. Pokud ale trpíte cukrovkou, potížemi s krevním oběhem nebo křehkou kůží, poraďte se nejdřív s lékařem. Toho byste měli navštívit i v případě, že kuří oko vykazuje známky infekce – zhoršující se bolestivost, hnis, otok nebo zarudnutí.

Domácí ošetření
Máte-li šikovné ruce, poradíte si s kuřím okem i doma. Použijte gelové náplasti z lékárny, které změkčí tvrdou kůži a po teplé koupeli pak můžete kuří oko „vydloubnout“. Udělejte to ale opatrně, nešetrný přístup by mohl způsobit krvácení a infekci. Můžete si také udělat obklad z cibule a octa. Plátek cibule několik hodin máčejte v octu a večer ho připevněte náplastí nebo obvazem k postiženému místu. Ráno si nohy důkladně omyjte. Postup opakujte každý večer, dokud se jádro kuřího oka nevyloupne. Počkejte, až kuří oko zbělá, a pak odumřelou kůži opatrně odstraňte ostrým nožíkem nebo žiletkou, místo osušte a přelepte náplastí na kuří oka.

Nedovolte mu návrat
Základem je samozřejmě pravidelná péče o nohy – pedikúra, a to jak domácí, tak profesionální. Alespoň jednou týdně ponořte večer nohy na 10 minut do teplé lázně, která je změkčí; můžete přidat i koupelovou sůl. Pak opatrně obrušujte tvrdou kůži na chodidlech kvalitní pemzou, nohy osušte a promažte hydratačním krémem. Ideálně je natřete silnou vrstvou krému, navlékněte si ponožky a nechte ho působit přes noc. Ráno bude kůže krásně jemná a kuří oko nedostane šanci. Nejlepší prevencí je nošení vhodné, pohodlné a padnoucí obuvi. Vyhněte se také nošení ponožek či punčoch ze syntetických neprodyšných materiálů. Jistě neuškodí ani nošení měkkých vložek v botách nebo dalších ortopedických ochranných pomůcek, jako jsou gelové polovložky, chrániče palce či malíčku a další.

Víte, že...
...na kuří oka platí i kyselina mravenčí? Koupíte ji v lékárně.
...kuří oka mezi prsty jsou někdy nazývána „měkká“, ta běžnější zase „tvrdá“.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden