Zaměřeno na kůži

Při preventivní prohlídce se navíc můžete s lékařem poradit, jak nejlépe o pokožku pečovat, jak zpomalit její stárnutí, nebo se nechat objednat na odstranění různých výrůstků.

Když vybledne opálení

Také vás může zajímat ...

Nechávat si kontrolovat znaménka v době, kdy se opalujete je sice možné, ale vyšetření není tak efektivní. Když opálení vybledne, lékař mnohem lépe rozezná, která znaménka a pihy představují riziko. Vyšetření provádí lékař zrakem, u podezřelých znamének si bere na pomoc digitální dermatoskop.

To, že vám doporučí některé znaménko chirurgicky odstranit nebo vám řekne, že by bylo dobré daný útvar sledovat, není ještě důvod k panice.

Většinou jde o preventivní opatření, lékaři doporučují odstranit všechna znaménka, která by mohla v budoucnosti dělat problémy.

Nenáročný zákrok

Znaménka se odstraňují chirurgicky, v místním umrtvení, a zákrok většinou trvá jen pár minut. Vzniklou ránu lékař zašije. Někdy může být rána poměrně velká, protože je nutné odstranit i část zdravé tkáně. Následně se znaménko posílá na histologické vyšetření, které určí, zda je zhoubné, či ne. I u zhoubných nálezů je ale velká šance na úplné uzdravení, pokud je problém odhalen včas.

Po dobu hojení by měl pacient omezit pohybové aktivity, protože čerstvou jizvu není dobré namáhat. Vhodné je ale pokožku promazávat mastí urychlující hojení nebo sádlem. Místo po odstranění znaménka by se po dobu tří měsíců nemělo vystavovat slunečnímu záření. Další důvod, proč je k prohlídce či zákroku vhodný právě podzim a zima.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama