Zbavte se zácpy co nejrychleji

Šťáva z granátového jablka funguje na bolavý žaludek.

Jestliže vám metabolismus nefunguje, dochází ke zpomalení průchodu tráveniny střevem, tedy zácpě. To způsobuje například špatná skladba jídelníčku, v níž není dostatek vlákniny, špatné stravovací návyky nebo nepravidelný denní režim.

V některých případech je zácpa jedním z mnoha příznaků rakoviny tlustého střeva, trhliny na konečníku, hemoroidů nebo o zánětlivého onemocnění střev. Někdy jde o reakci na užívané léky, například antidepresiva.

Také vás může zajímat ...

Vláknina a pohyb

Obyčejné zácpě můžete jednoduše předejít tak, že budete jíst dostatek vlákniny a budete se pravidelně hýbat. Na zácpu můžete použít volně dostupné léky, hlavně změkčovadla, která zabrání rozvinutí vyprazdňovacích potíží do chronické podoby.

Snažte se vyhýbat klasickým projímadlům, neboť se může lehce stát, že si na ně zvyknete a bez nich už se zkrátka vyprázdnit nikdy nedokážete, nebo jen s vynaložením veškerých sil.

Přírodní projímadla

Lékárenská projímadla můžete nahradit přírodními.Těmi jsou především švestky, a to i v sušené podobě, jablka, fíky, kysané zelí, jahody, lékořice, hlávkový salát nebo špenát. Můžete vyzkoušet i fíkovou kúru. Čtyři až osm fíků omyjte a dejte do půl litru vlažné vody.

Nechte je v ní přes celou noc. Ráno si dejte fíky ke snídani a vodu, v níž fíky ležely, vypijte. Pokud neseženete fíky, vypijte každé ráno sklenici šťávy z kysaného zelí. A uvidíte, co se bude dít. Přes den můžete zkusit čaj proti zácpě.

Čaj proti zácpě

Smíchejte dohromady jednu čajovou lžičku krušinové kůry, plodu rakytníku řešetlákového, kořene lékořice lysé a tři čajové lžičky listu senny. Dvě čajové lžičky směsi povařte ve 250 ml vody a sceďte.Jeden hrníček vypijte dopoledne, druhý po večeři.

Okamžitá pomoc

Chcete svému bolavému žaludku ulevit co nejrychleji? Bolest už je tak nesnesitelná, že nemyslíte na nic jiného než na ni? Vyzkoušejte šťávu z granátových jablek smíchanou se špetkou soli a pepře. Podle jedné z mnoha babských rad zabírají i syrovátka, špetka soli a pražená semínka kmínu.

Na křeče a mírnou bolest také dobře zabírá šťáva z jedné limetky, šálek teplé vody a půl lžičky zažívací sody.Je na vás tato kombinace příliš kyselá?

Vymačkejte šťávu z ananasu, dochuťte ji trochou zázvoru, pepřem a půl lžičkou třtinového cukru nebo rýžovým či agávovým sirupem.

Účinná prevence

Vynechejte alkohol, kávu a perlivé nápoje.Co se týče jídla, měli byste alespoň na chvíli zapomenout na hořčici, ocet, konzervovanou zeleninu, brambory a maso. Snažte se jíst hlavně polévku a jiné tekutější pokrmy. Naopak se vyhněte „suchým“ jídlům.Místo obyčejné vody pijte především neslazený čaj. Nejlepší je mátový, heřmánkový a anýzový s medem a citronem.

Na břišní křeče zabírá i slazený kolový nápoj, ale ten užívejte jen výjimečně a po lžičkách.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...