Můj kousek štěstí

Žloutenka není jen jedna

V době, kdy opět začínáme cestovat, se můžeme „potkat“ i s jinými nemocemi než obávanou koronou. Nakazit se můžeme v běžných dovolenkových destinacích včetně těch evropských.

Mezi takové nemoci patří i žloutenka, správně virová hepatitida. Poměrně běžné onemocnění jater může s vaším životem pořádně zacloumat.

Jak ji poznat?
Průběh bývá různý, od bezpříznakového až po jaterní selhání. V první fázi se projevuje příznaky podobnými chřipce, jako je teplota, nevolnost, bolest hlavy a břicha, celková slabost. Často, ale ne vždy, se přidá žluté zbarvení kůže a bělma oka. Mohou se vyskytnout i kloubní, kožní a nervové obtíže. V další fázi dojde ke zhoršení potíží, pacient má tmavou moč, světlou stolici a někdy svědění kůže.

Nebezpečná abeceda
Existuje pět hlavních kmenů virů hepatitidy: A, B, C, D a E. Typy A a E jsou obvykle způsobeny požitím kontaminované potravy nebo vody, B, C a D se obvykle přenášejí krví (například při transfuzích nebo operacích s použitím kontaminovaných nástrojů). Typy B a C mohou být navíc přenášeny i pohlavním stykem. K nejrozšířenějším patří typy A a B, v posledních letech dochází i k nárůstu případů nákazy typu C.

Céčko – skrytý zabiják
Virová hepatitida C je tak často označována, protože může řadu let probíhat zcela skrytě a pacient nemusí mít žádné příznaky, případně má takové, které lze snadno zaměnit za banální onemocnění (třeba nevýkonnost, nechutenství, únava, bolest v pravém podžebří, zvýšené jaterní testy). Hepatitida C se většinou projeví až v pokročilé fázi, kdy už je léčba náročná, ne-li nemožná: například jaterní cirhózou, zhoubným nádorem jater nebo jaterním selháním. Než se však do takového stadia dostane, je hepatitida C úspěšně léčitelné onemocnění.

Nelehká léčba
I při nekomplikovaném průběhu vyžaduje akutní virová hepatitida po ukončení hospitalizace 1–3 měsíce pracovní neschopnosti, po dobu 6 měsíců by vyléčený člověk neměl vykonávat náročnou práci a až rok dodržovat dietní opatření a lékařský dohled ve specializované poradně. Onemocnění žloutenkou typu B také může přejít do chronického stadia, kdy může vyústit ve vážné zdravotní problémy.

Prevence se vyplatí
Očkování je jednoduchý a účinný způsob ochrany. Pro typ A nebo B se skládá ze dvou dávek, doporučený odstup mezi nimi je 6–12 měsíců. Nebo můžete zvolit kombinovanou vakcínou proti typu A i B, které se skládá ze tří dávek. Mezi první a druhou je potřeba dodržet rozestup 1 měsíce, třetí se podává 6 měsíců po první dávce. Na očkování přispívá většina zdravotních pojišťoven. Proti typu C dosud vakcína neexistuje, máte-li podezření na možnost nákazy, obraťte se na svého lékaře, který vás pošle na cílené laboratorní vyšetření krve. Toto vyšetření i případná léčba jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami.

Víte, že:
..po úspěšné léčbě žloutenky typu C se na rozdíl od jiných nemoci tímto typem už znovu nenakazíte?
...nemocnice Na Bulovce letos spustila on-line poradnu ohledně virové hepatitidy na e-mailu hepatologie@bulovka.cz?

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden