Zvýšená únava jako projev vážné nemoci

Únava při nedostatku spánku nebo po náročných psychických či fyzických aktivitách je pochopitelná a vcelku rychle odezní, když se člověk vrátí k dodržování správné životosprávy. Proto lidé mají tendenci i dlouhodobou únavu spíše přehlížet a překonávat silou vůle. To ale není dobré, protože únava může být příznakem vážného onemocnění.

Roztroušená skleróza (RS)

Také vás může zajímat ...

Jde o chronické autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá ochranný obal nervových vláken centrálního nervového systému, což způsobuje zánět a zhoršení schopnosti nervových buněk v mozku a míše spolu komunikovat. Později dochází až k zániku nervové buňky.

Příznaky se často liší, jde hlavně o změny vidění i bolest v očích, brnění či znecitlivění končetin, slabost, neobratnost, zakopávání a porucha rovnováhy. V začátku jsou přitom často jedinými příznaky značná únava, zhoršená schopnost soustředění, zapomnětlivost a výkyvy nálad.

RS postihuje především mladé dospělé ve věku 20 až 40 let, kteří mají často tendenci příznaky zaměňovat za vyčerpání z hektického životního stylu.

Včasný záchyt onemocnění a zahájení léčby zvyšuje šance na lepší standard života a pomáhá eliminovat psychické dopady onemocnění.

Onemocnění štítné žlázy

Některé z onemocnění štítné žlázy postihne během života až desetinu populace, ženy až osmkrát častěji než muže. Jen v Česku trpí sníženou funkcí štítné žlázy (hypotyreózou) 525 tisíc osob a zvýšenou funkcí štítné žlázy (hypertyreózou) 105 tisíc osob. Pouze každý druhý pacient si však je svého onemocnění vědom.

Štítná žláza produkuje hormony, které jsou potřebné pro všechny metabolické děje v těle.

Pokud dojde k včasné diagnostice nemoci a dodržuje se doporučená léčba, nemusí onemocnění zanechat žádné trvalé následky.

Cukrovka typu diabetes mellitus

Jedná se o onemocnění metabolismu podmíněné nedostatkem inzulinu ve slinivce břišní, které je způsobeno zvýšenou hladinou krevního cukru neboli hyperglykemií. Mezi jeho nejčastější příznaky u dětí i dospělých patří abnormální žízeň a časté močení, ale také hubnutí i bez dietních omezení, únava a malátnost, nebo dokonce poruchy vědomí.

Mezi dva hlavní druhy cukrovky spadá diabetes mellitus prvního typu, který se většinou objevuje u dětí, a druhého typu, jenž se vyskytuje u dospělých.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...